Radio Białystok | Wiadomości | Co dają nam odblaski? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Co dają nam odblaski? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

12.10.2020, 08:45, akt. 13.10.2020, 09:43

3/4 Polaków ma odblaski czy ubrania z takim elementem, ale nosi je tylko 13 procent z nas. Nasi dziennikarze sprawdzili jak działają.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Co dają nam odblaski? - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

3/4 Polaków ma odblaski bądź ubrania z takimi elementami, ale po zmroku zakłada je tylko 13 proc. z nas - wynika z badań na rzecz akcji "Bezpieczny, bo widoczny". Najczęściej odblaski noszą mieszkańcy wsi, najrzadziej lub w ogóle - dużych miast.

Pieszy, który porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. Za jego brak grozi mandat. 

Eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego

Nasi dziennikarze wybrali się późnym wieczorem w okolice Aeroklubu Białostockiego na Krywlanach. Wyznaczyli punkt, w którym ustawili osobę z różnymi rodzajami odblasków. Sprawdzili, co i z jak daleka widać w światłach samochodu. Najlepiej - bo już z odległości 210 metrów - odbija światło kamizelka z pasami odblaskowymi, którą część kierowców wozi w samochodach. Z odległości 150 metrów widać paski odblaskowe, a ze 120 metrów zawieszki, które często noszą dzieci przy plecakach. Jaskrawożółta koszulka biegacza jest widoczna dopiero z dystansu 80 metrów. Ubrany na ciemno człowiek idący poboczem zauważalny jest z 40 metrów. 

Elementami odblaskowymi mogą być różne rzeczy 

Odblaskami mogą być opaski, zawieszki, kamizelki, czapki, naklejki, czy maskotki. Ważne jest ich umieszczenie. Najlepiej nosić je na wysokości kolan, dłoni, czy w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Odblaski mogą nam uratować życie - mówią policjanci. Jak mówią, na polskich drogach w ciągu roku ginie średnio 3 tysiące osób, z czego 1/3 to piesi. 

Poruszanie się bez odblasków jest bardzo niebezpieczne szczególnie poza terenem zabudowanym, gdzie kierowca widzi nieoznakowanego pieszego dopiero z odległości 20-30 metrów. Jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150, a nawet 300 metrów. Po zauważeniu pieszego, kierowca jadący z prędkością 50 km/h ma około 10 sekund na zatrzymanie się lub ominięcie przechodnia. Odblask to wydatek jedynie kilku złotych, a może uratować nasze zdrowie, a nawet życie. 

| red: ary, bs, sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok