Radio Białystok | Wiadomości | XV Mistrzostwa Świata w Koszeniu czyli "Biebrzańskie Sianokosy"

XV Mistrzostwa Świata w Koszeniu czyli "Biebrzańskie Sianokosy"

10.09.2016, 18:01, akt. 18:01

Biebrzańskie sianokosy, foto: R. Minko
Biebrzańskie sianokosy, foto: R. Minko

23 zespoły kosiarzy wzięły udział w 15. mistrzostwach w koszeniu łąk bagiennych dla przyrody "Biebrzańskie sianokosy" rozegranych w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Wzięli w nich udział rolnicy oraz pracownicy parków narodowych z Polski, Czech, Belgii, Białorusi i Węgier.

Koszenie łąk pomaga biebrzańskiej przyrodzie

Łąki trzeba kosić, bo zarastają, a to nie sprzyja rzadkim ptakom wodno-błotnym (np. takim gatunkom jak wodniczka, dubelt czy orlik grubodzioby), dla których biebrzańskie bagna są ostoją. Gdy w latach 60. zaniechano ręcznego koszenia tych łąk, a rolnicy woleli przy użyciu maszyn użytkować bardziej suche i łatwiej dostępne tereny, bagna zaczęły zarastać m.in. wierzbą, olchą, brzozą.

Mistrzostwa odbyły się na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym

Kosiarze kosili przy pomocy kosy wyznaczone pasy łąki, na łączną punktację miały wpływ czas koszenia, ale i jego jakość. Jak powiedziała Beata Głębocka z Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN), w tym roku kosiło się dość łatwo, bo poziom wód na łąkach nie był wysoki. Dodała, że większym wyzwaniem była pogoda (od rana w Podlaskiem świeciło słońce, temperatura wynosiła ponad 25 st. C), a kosiarze musieli wykazać się kondycją.

Zwycięzcy

Indywidualnie mistrzem Europy został Rafał Brych z gminy Krypno, który 100-metrowy pas łąki skosił w 3 minuty i 7 sekund. Drugi był Eugeniusz Popławski z gminy Krypno - 3 minuty 28 sekund. Trzecie miejsce, z czasem 3 minut i 48 sekund, zajął Jarosław Kisło z gminy Goniądz.

Drużynowo najlepsi byli Wiesław i Mateusz Szklanko z gminy Goniądz z łącznym czasem 8 minut 43 sekund. Pokonali Adama Szklankę i Jarosława Kisłę z jednostki wojskowej w Osowcu oraz drużynę sąsiadów Rafała Brycha i Mateusza Szklankę.

W konkurencji parków narodowych pierwsze miejsce zajęli pracownicy Sporowskiego Parku Narodowego na Białorusi, kolejne miejsca zajęli pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Rok 2016, podobnie jak 2015 jest w ocenie pracowników parku rokiem suchym. Koszenie na większą skalę biebrzańskich łąk właśnie się rozpoczęło. Łąki w parku można bowiem kosić dopiero po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, czyli z końcem sierpnia. Przyjęty przez park plan zakłada, że w obecnym sezonie łąki będą skoszone na obszarze ok. 2,5 tys. ha. Tereny te są dzierżawione od parku.

"Z uwagi na potrzebę ochrony przyrody, aby przeciwdziałać zarastaniu, również w 2016 r. na gruntach Biebrzańskiego Parku Narodowego wyznaczono powierzchnie do koszenia, a najcenniejsze mechowiska mają być koszone ręcznie na powierzchni około 200 ha" - poinformowała Głębocka. Pracownicy parku wyznaczają drogi dojazdowe do łąk, a także terminy i sposoby koszenia. Wszystko ma służyć temu, by używane do koszenia maszyny nie niszczyły powierzchni torfowisk. Gdy warunki są niekorzystne, prace są wstrzymywane.

"Rok Mokradeł" w Biebrzańskim Parku Narodowym

Rok 2016 w Biebrzańskim Parku Narodowym jest obchodzony jako "Rok Mokradeł", by zwracać uwagę na rolę terenów podmokłych dla przyrody i człowieka. Bagna m.in. zatrzymują wodę, co zapobiega powodziom, ale też suszom. Osuszanie bagien przez melioracje to jedno z największych zagrożeń dla obszarów podmokłych, groźny jest też coraz niższy poziom wód gruntowych - podkreślają od lat pracownicy Biebrzańskiego PN. Mistrzostwa w koszeniu łąk wpisują się w tę ideę.

Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park ma powierzchnię ok. 59 tys. ha. Biebrzański PN od 1995 r. jest wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych. (PAP,ag/mm, sk, mak)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok