Radio Białystok | Wiadomości | Zabójcze upały - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Do Podlaskiego wróciły upały. Zarówno w piątek (5.08), jak i na początku przyszłego tygodnia, termometry znów będą wskazywały ponad 30 stopni C.
To niebezpieczne warunki, które mogą powodować nie tylko niedogodności, ale i poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Nasze ciało na podwyższoną temperaturę reaguje intensywnym oddechem i przyspieszoną pracą serca - ma to na celu ochłodzenie organizmu.
To trudny okres dla dzieci i ludzi starszych, bo mają ograniczone odruchy obronne. W ich przypadku niezwykle łatwo przegrzewa się organizm. Do szczególnie niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy w trakcie upału przebywamy w niezacienionych miejscach albo zamkniętych samochodach.
Surowe jajka w nagrzanym samochodzie
Dziennikarze Polskiego Radia Białystok Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przeprowadzili eksperyment. W nagrzanym samochodzie zostawili surowe jajka i co kwadrans rozbijali po jednym. W czasie doświadczenia (w słoneczny, letni dzień) temperatura wewnątrz auta przekroczyła 70 stopni Celsjusza.
Pozostawione w samochodzie jajko po 60 minutach zaczyna się ścinać, po 75 minutach jest ugotowane na miękko, a po półtorej godzinie - ugotowane na twardo.
Człowiek po 5 min. odczuwa skutki przegrzania
Ludzki organizm reaguje na tak wysoką temperaturę zdecydowanie szybciej. Po 5 minutach w takich upalnych warunkach zaczynamy odczuwać skutki przegrzania. Dalsze przebywanie w rozgrzanym wnętrzu auta, bez dopływu świeżego powietrza, może prowadzić do hipertermii (czyli stanu podwyższonej temperatury ciała), a nawet śmierci.
Pozostawione wewnątrz auta dzieci czy zwierzęta na takie warunki zareagują zdecydowanie szybciej niż użyte w eksperymencie jajka. Do tak nieodpowiedzialnych zachowań w Polsce dochodzi kilkakrotnie w ciągu roku. Na szczęście pod tym względem Podlaskie wypada bardzo dobrze, bo takich przypadków do tej pory nie było.
Pomoc to obowiązek
Trzeba pamiętać, że mamy obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W upalny, słoneczny dzień, widząc zamknięte w samochodzie dziecko, nie można pozostać obojętnym. Jeśli drzwi są zamknięte a szyby całkowicie zamknięte, nie jesteśmy w stanie dostać się do środka a stan osoby w środku jest zły i nie ma czasu np. na telefon na policję, to prawo pozwala nam wybić szybę w celu ratowania życia lub zdrowia.
Jest to według kodeksu karnego stan wyższej konieczności i nie powinniśmy obawiać się negatywnych konsekwencji naszego działania. Podobne zasady pozwalają reagować w przypadku zamkniętych w pojeździe zwierząt.