Radio Białystok | Wiadomości | Komiks, koncerty, wystawa - Białystok oddaje hołd Danucie Siedzikównie "Ince"
Rok 2016 - zgodnie z decyzją radnych - jest w Białymstoku Rokiem Danuty Siedzikówny "Inki". W czwartek (4.08) urzędnicy i historycy zachęcali do udziału w kolejnych inicjatywach i przedstawili dalszy plan działania.
Różne wydarzenia i propozycje mają przybliżyć jej postać. Jak mówi zastępca prezydenta miasta - Rafał Rudnicki - to wszystko jest zgodne z polityką historyczną miasta, dotyczącą przywracania pamięci o bohaterach i docierania z tą historią do młodego pokolenia.
Muzeum Wojska w Białymstoku wydało komiks
Stąd pomysł m.in. na gadżety i komiks, który - jak mówi dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski - został wydany w ciekawej formie i z treścią na tyle dostępną, że nie trzeba być historykiem, by dzięki niemu poznać tragiczne losy Polski po 1945 roku.
Koncert De Press i wystawa w Muzeum Wojska w 70. rocznicę śmierci bohaterki
28 sierpnia - w 70. rocznicę śmierci "Inki" - na Rynku Kościuszki zagra zespół De Press, a w Muzeum Wojska otwarta zostanie wystawa. Będzie to 15 plansz ze zdjęciami, tekstami i dokumentami. Jak mówi autorka Natalia Filinowicz - na wystawie będą również kadry z komiksu oraz broń, jaką posługiwali się żołnierze wyklęci.
"Inka" wzorem patriotycznej postawy dla młodego pokolenia
Danuta Siedzikówna "Inka" była m.in. łączniczką i sanitariuszką odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W 1946 roku została skazana na karę śmierci. Radni Białegostoku ustanawiając rok 2016 jej rokiem argumentowali, że powinna być ona wzorem patriotycznej postawy dla młodego pokolenia, bo w swoim niespełna 18-letnim życiu pokazała, czym jest miłość do Ojczyzny.
W Białymstoku ma też powstać pomnik Danuty Siedzikówny "Inki". Koncepcja wybrana będzie w konkursie. Do końca sierpnia zainteresowani mogą składać swoje propozycje. (ew/mm)