Radio Białystok | Wiadomości | W Bacieczkach znów zapłonęły znicze. Mija 73. rocznica masowej egzekucji [zdjęcia]
Złożono kwiaty z biało-czerwoną szarfą i zapalono znicze przed pomnikiem ofiar zabitych przez hitlerowców na białostockich Bacieczkach. W 73. rocznicę zbrodni, mieszkańcy Białegostoku i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili ofiary masowej egzekucji z 1943 roku.
Według szacunków, w podbiałostockich wówczas Bacieczkach i kilku miejscowościach regionu Niemcy rozstrzelali około tysiąca osób. O zbrodni wciąż nie wiadomo zbyt wiele.
- Nie zachowały się żadne dokumenty, wiedzę czerpiemy z relacji świadków- mówi Karol Usakiewicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Ofiary były dowożone wozem, który do środka kabiny, w której przewożono ludzi, miał wmontowaną rurę wydechową. W ten sposób, jeszcze przed egzekucją, ofiary były podtruwane- opisuje Usakiewicz.
W piątek (15.07) białostoczanie z parafii pw. św. Faustyny odmówili modlitwę w intencji zamordowanych. W miejscu pamięci w Bacieczkach złożyli kwiaty i zapalili znicze.
- Pamięć o takich wydarzeniach świadczy o nas - komentuje dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk. - Dlatego wyrażam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas w tym miejscu więcej.
Lipcowa zbrodnia
Do zbrodni doszło 15 lipca 1943 roku. Tego dnia dowódca policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Okręgu Białystok podpisał obwieszczenie o przeprowadzeniu akcji represyjnej. Był to odwet za zabicie kilku funkcjonariuszy niemieckich i konfidentki Gestapo.
Masowe egzekucje odbyły się równocześnie w kilku miejscach: w Bacieczkach i Pietraszach, w pobliżu Łomży, Grajewa, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Grodna i Wołkowyska. Obwieszczenie wydane tego dnia przez administrację niemiecką, informowało o rozstrzelaniu tysiąca osób "podejrzanych o bandytyzm, względnie o przynależność do ruchu stawiania oporu".
Zginęła wówczas elita społeczeństwa. Historycy porównują białostocką zbrodnię do przeprowadzonej trzy lata wcześniej egzekucji w podwarszawskich Palmirach, czyli zorganizowanej akcji wyniszczenia polskiej inteligencji. (paw/mag, wsz)