Radio Białystok | Wiadomości | Resocjalizacja przez pracę
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ponad połowa osadzonych w białostockim zakładzie karnym pracuje, ale chętnych jest dużo więcej. To najlepsza forma resocjalizacji - podkreślają funkcjonariusze służby więziennej.
Zazwyczaj więźniowie nie dostają za to żadnego wynagrodzenia, pracują przy remontach szkół czy przedszkoli, ale też w komercyjnych firmach. - Jest z tego mnóstwo korzyści - podkreśla rzecznik podlaskiej służby więziennej major Michał Zagłoba. Skazani mogą opuścić mury więzienia i sprawdzić się przy różnych pracach, a gdy dobrze się sprawują, może to być wskazaniem do warunkowego zwolnienia. - Również społeczeństwo odnosi z tego wymierne korzyści, gdyż skazani pracują na rzecz samorządu i organizacji pożytku publicznego. I to są prace, na które jednostek niejednokrotnie nie byłoby stać - dodaje mjr Zagłoba.
Podkreśla też, że w ostatnich latach nie było ani jednego przypadku, w którym więzień podczas pracy poza zakładem karnym złamałby prawo. A takich wyjść i powrotów do pracy jest ok. 30 tys. rocznie. Zdaniem funkcjonariuszy służby więziennej sądy częściej powinny orzekać kary ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych zamiast bezwzględnego więzienia. (mn/zmj)