Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Święcenie wielkanocnych pokarmów - w centrum i na stadionie [zdjęcia]
Kilkaset osób wzięło udział w miejskim święceniu pokarmów na wielkanocne stoły w centrum Białegostoku. Poświęcono też kosze, które zostaną przekazane organizacjom zajmującym się potrzebującymi. Natomiast na miejskim stadionie pokarmy poświęcili kibice piłkarscy.
Początek tradycji miejskiego święcenia pokarmów w Białymstoku dały - kilka lat temu - uroczystości o charakterze ekumenicznym, gdy zarówno katolicy, jak i prawosławni, których w regionie są duże skupiska, świętowali Wielkanoc w tym samym czasie.
Dzieje się tak jednak tylko raz na jakiś czas, zwykle Wielkanoc obrządków wschodnich przypada później. W tym roku - 1 maja, czyli ponad miesiąc po świętach katolików.
Święcenie tradycyjnie odbyło się w samo południe na Rynku Kościuszki w centrum miasta
Jak zawsze wokół stołu, na którym stawiane są koszyczki z pokarmami, ustawili się mieszkańcy - najmłodsi a także dorośli i seniorzy. Poświęcenia pokarmów dokonał metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Przekazał życzenia wszystkim zebranym, a w szczególności zwrócił się do najbiedniejszych, którzy - jak mówił - "krzyż codzienności mają na swoich plecach". Życzył im, by Jezus Chrystus zawsze był ich "mocą, nadzieją i radością".
Wielkanocne życzenia złożył też obecny na uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Życzył, by wielkanocne "Alleluja" towarzyszyło zebranym nie tylko w święta, ale w całym życiu.
Werbista ojciec Edward Konkol, szef Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga", jednego z organizatorów miejskiego święcenia, mówił do zebranych, by nie tylko obfite stoły zagościły na święta w ich domach, ale też, by Jezus Chrystus zagościł w sercach, "żeby mogli świętować życie i to życie wieczne". "Błogosławimy jedzenie, aby stało się elementem ożywiającym nas, przyprowadzającym także Chrystusa do naszych stołów i domów, abyśmy mogli radować się życiem" - mówił Konkol.
Podczas uroczystości poświęcono też dwa kosze m.in. z wędlinami, serem i bochnami chleba, które prezydent Białegostoku przekazał na cele dobroczynne. Trafią do bezdomnych i potrzebujących, którym pomagają organizacje pozarządowe stowarzyszenie "Droga" i Caritas Archidiecezji Białostockiej. Caritas w niedzielę rano zaprasza osoby potrzebujące na wspólne wielkanocne śniadanie
Święcenie pokarmów na stadionie
Dużym zainteresowaniem kibiców piłkarskich miejscowej Jagiellonii, ale nie tylko, cieszyło się święcenie pokarmów, które w sobotę po południu miało miejsce na stadionie miejskim w Białymstoku. To już kilkuletnia tradycja, w tym roku wzięło w tej uroczystości udział kilkaset osób.
Święcenie odbyło się na trybunie Ultra, w czasie meczów zajmowanej przez najbardziej zagorzałych kibiców grającej w piłkarskiej ekstraklasie drużyny. Pokarmy na wielkanocne stoły poświęcił klubowy kapelan. W latach, gdy w tym samym czasie Wielkanoc obchodzą katolicy i prawosławni, święcenie na stadionie ma charakter ekumeniczny.
Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego
Wielka Sobota w Kościele Katolickim jest dniem ciszy i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, strażacy.
Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny - mówi prefekt białostockiego seminarium ks. Andrzej Dębski. W Wielką Sobotę po zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Tradycją Wielkiej Soboty jest również odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów Pańskich. (ew, jż, og, PAP/zmj, wsz)