Radio Białystok | Wiadomości | Czy dojdzie do połączenia spółek komunikacyjnych w Białymstoku?

Czy dojdzie do połączenia spółek komunikacyjnych w Białymstoku?

21.03.2016, 16:31, akt. 16:31

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Jedna zamiast trzech spółek komunikacyjnych. Taki pomysł mają białostoccy radni. W poniedziałek (21.03) przyjęli stanowisko w tej sprawie, powołując się na wyniki kontroli NIK-u.

Radni PiS, którzy w radzie miasta mają większość, chcą, żeby prezydent Białegostoku przygotował analizę ekonomiczną, by sprawdzić, czy połączenie spółek zmniejszyłoby koszty działalności. Autorzy stanowiska uważają bowiem, że obsługa komunikacji w mieście przez trzy komunalne podmioty - KPKM, KPK i KZK - nie daje korzyści wynikających z wolnorynkowej konkurencji. Powołują się na wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, która właśnie taką sytuację w Białymstoku przywołuje jako przykład generowania zbędnych kosztów utrzymywania kilku zarządów spółek.

- Rada Miasta Białystok wyraża obawę, że nie ma uzasadnienia dla utrzymywania trzech spółek i ponoszenia kosztów trzech osobnych zarządów i rad nadzorczych. Nie służy to jakości wykonywania usług, natomiast może narażać mieszkańców miasta na niepotrzebne koszty - głosi stanowisko.

"Trudno dostrzec w tym ekonomiczny sens"

W Białymstoku trzy spółki komunikacyjne działają od 1991 roku. Powołano je po strajku części załogi ówczesnego MPK. Protest trwał wówczas ponad 2 miesiące. Zdaniem części radnych, ówczesne argumenty za powołaniem trzech spółek, obecnie straciły na aktualności. - Trudno dostrzec w tym ekonomiczny sens i działanie w interesie mieszkańców Białegostoku - napisali radni. Chcą więc, by magistrat przygotował na kolejną sesję analizę kosztów obecnego systemu i możliwości połączenia spółek lub innej reorganizacji.

- Jesteśmy chyba jedynym dużym miastem, gdzie mamy spółki tego typu. Trzy spółki, mniej więcej podobnej wielkości, wykonują praktycznie to samo, u wszystkich zamawiane są usługi przez nasze miasto - mówił w imieniu pomysłodawców stanowiska Tomasz Madras (PiS), szef komisji budżetu i finansów rady.

Radny Zbigniew Nikitorowicz (PO) odpowiadał, że kolejni prezydenci miasta nie widzieli nic złego w takiej organizacji komunikacji miejskiej w Białymstoku. - Przez tych dwadzieścia kilka lat nie było u nas żadnych negatywnych wydarzeń związanych z komunikacją miejską. Ona się powoli rozwija, nie ma strajków, załogi są zadowolone - mówił. Dodał, że przyjmowanie takiego stanowiska nie powinno odbywać się "z zaskoczenia", bez uprzednich rozmów m.in. ze związkami zawodowymi w firmach.

Truskolaski: Taka analiza była już w 2007 r.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że "rzeczywiście intuicja mówi, iż jeśli jest jeden zarząd a nie trzy", to powinno być taniej. Dodał, że miał dokładnie taki pomysł, gdy ponad 9 lat temu zaczynał swoją pierwszą kadencję i zlecił wówczas zrobienie stosownych analiz połączenia spółek komunikacyjnych. Mówił, że analizy owe trwały w pierwszej połowie 2007 roku i wniosek z nich był taki, by spółek jednak nie łączyć. - Uznałem, że do tego nie będziemy wracać - dodał Truskolaski.

I mówił, że w Białymstoku średnia za tzw. wozokilometr jest o 55 groszy niższa od średniej krajowej. Wyliczał, że ponieważ dziennie średnio autobusy przejeżdżają 50 tys. km, daje to 27,5 tys. zł oszczędności na tzw. średniej. Rocznie to ok. 10 mln zł. - Wynika to z lepszej efektywności, a koszty zarządów przedstawione przez NIK są wielokrotnie niższe. Oszczędności tylko z punktu widzenia kosztów zarządu mogą się okazać iluzoryczne - dodał prezydent.

Zapowiedział, że informacja na temat działalności spółek zostanie przygotowana i mogłaby się wtedy odbyć na sesji dyskusja na ten temat. Zastrzegł jednak, iż dokumenty mogą nie być gotowe na następną sesję, czyli za miesiąc. (PAP, oprac. zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok