Radio Białystok | Wiadomości | Region: Noc Sów - będzie można podziwiać, podsłuchiwać i podglądać tajemnicze ptaki
To jedyna taka noc w Polsce. Dzięki współpracy wolontariuszy i edukatorów, miłośnicy sów mogą lepiej je poznać.
W całym kraju w weekend będzie można podziwiać, podsłuchiwać i podglądać te tajemnicze ptaki i wziąć udział w nocnych wyprawach. W Podlaskiem odbędą się m.in. w Goniądzu, Wigierskim Parku Narodowym i Białowieskim Parku Narodowym.
Na wycieczki w Białowieskim Parku nie ma już miejsc, ale w ramach Nocy Sów będzie można wziąć udział w prelekcjach, pokazach zdjęć czy filmów.
Ptaki Polskie organizują noc w Goniądzu. Więcej informacji jest na stronie noc-sow.jestemnaptak.pl lub Białowieskiego Parku Narodowego. W Wigierskim Parku Narodowym na uczestników wydarzenia czekają m.in. prelekcja na temat tych ptaków, pokaz filmu o sowach oraz nocne nasłuchy w terenie. Niestety lista uczestników tego wydarzenia jest już zamknięta. "Noc Sów" w WPN rozpocznie się w sobotę (12.03) o 16:00 w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego. Po nocnych nasłuchach zaplanowano wspólne ognisko.
Tajemnicze nocne ptaki od wieków fascynowały ludzi
Marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy. Tajemnicze nocne ptaki od wieków fascynowały ludzi. Niektórzy uważali je za posłańców bogów, inni za zwiastuny nieszczęść. Sowy były często zabijane, a ich lęgi niszczono. Na szczęście dziś zmienia się patrzenie na te niezwykłe ptaki.
Nocne wyprawy na sowy są bardzo popularne. Przyjeżdżają na nie miłośnicy tych ptaków z całej Polski. Zobaczyć sowę jest niezwykle trudno, bo lata prawie bezgłośnie. Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. To u nas występują takie unikaty jak: płomykówka, włochatka czy sóweczka.
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. 5. edycja możliwa jest dzięki Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!. (ag, ik/wsz)