Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Województwo podlaskie na 8. miejscu w rankingu dochodów
Województwo podlaskie na ósmym, a Białystok na drugim miejscu w Polsce. Pismo Samorządowe Wspólnota porównało dochody wszystkich samorządów w ubiegłym roku.
Aby wyniki były bardziej rzetelne, autorzy zestawienia porównali dochody samorządów w przeliczeniu na głowę mieszkańca.
O ile na poziomie województwa odnotowaliśmy spadek o 5 miejsc w rankingu, to sam Białystok awansował na drugą z dwunastej pozycji wśród miast wojewódzkich, a zamożniejsi byli tylko warszawiacy.
Nieco gorzej sytuacja wygląda na poziomie miast na prawach powiatu. W stawce 48 miast Suwałki uplasowały się na 21., a Łomża na 29. miejscu, chociaż oba te miasta odnotowały awans o kilka punktów w stosunku do wcześniejszego zestawienia.
Najbogatszy w naszym województwie powiat, czyli zambrowski, w Polsce jest dopiero na 87. pozycji i jako jedyny z podlaskiego znalazł się w pierwszej setce rankingu. Za to całą stawkę od kilku lat zamyka, jako najbiedniejszy w kraju, powiat łomżyński.
To jednak nie Zambrów jest najbogatszym miastem powiatowych w Podlaskiem, a Wysokie Mazowieckie, chociaż w Polsce jest dopiero na 42. miejscu. Za to w piątce najbiedniejszych miast powiatowych mamy aż dwóch reprezentantów – Hajnówkę i Sokółkę.
W kategorii: inne miasta twórcy rankingu za najzamożniejsze w naszym regionie uznali Michałowo (57. w Polsce), Suraż (68.) i Brańsk (92.). Na przeciwległym skraju znalazły się zaś Choroszcz, Ciechanowiec i Łapy.
Najbogatsze w naszym województwie gminy wiejskie to Mielnik, Orla i Narewka, która w ciągu roku awansowała o ponad sto miejsc - ze 191. pozycji na 80. W pierwszej setce znalazły się także Suwałki i Białowieża, a najbiedniejsze są Sejny, Wysokie Mazowieckie i Dziadkowice, gdzie bogactwo w przeliczeniu na jednego mieszkańca było prawie trzykrotnie mniejsze niż w Mielniku. (ad/wsz)