Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: Program Gospodarki Niskoemisyjnej
Władze Suwałk chcą pozbyć się tzw "dymiących kominów". Chodzi o to, by właściciele domków jednorodzinnych zrezygnowali z opalania węglem, dzięki czemu, w mieście będzie czystsze powietrze. Radni przyjęli w tym roku specjalną uchwałę w tej sprawie.
Stąd nacisk na alternatywne i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Oprócz coraz bardziej rozbudowanej miejskiej sieci ciepłowniczej, suwalczanie mają do wyboru także gaz ziemny.
W suwalskim Parku Naukowo Technologicznym odbyło się (29.06) spotkanie podsumowujące działania Polskiej Sieci Gazownictwa, która od blisko 5 lat dostosowuje sieć gazową na Suwalszczyźnie a także Warmii i Mazurach. W samych Suwałkach swoim zasięgiem objęła już dwa osiedla, podkreśla dyrektor białostockiego oddziału PSG Robert Jaromski. Chodzi o Osiedle Północ I i Północ II, ale jak podkreśla, do 2025 roku całe miasto ma być zgazyfikowane.
O tym, że błękitne paliwo jest ekologiczne przekonuje Andrzej Dębogórski z zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak zaznacza, skorzysta na tym nie tylko przyroda Suwalszczyzny jak i nasze portfele.
Władze Suwałk już od nowego roku zaczną realizować Program Gospodarki Niskoemisyjnej. Jak podkreśla prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, gaz ziemny znakomicie wpisuje się w założenia nowej strategii miasta. Jak dodaje prezydent, aby zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do zmiany sposobu ogrzewania, otrzymają od władz miasta pomoc w przygotowaniu dokumentacji technicznej lub też dotacje na założenie instalacji.
Na terenie północno-wschodniej Polski jest już ponad 140 km sieci gazowej. (ik/js)