Radio Białystok | Wiadomości | Region: Prawosławni obchodzą wigilię Bożego Narodzenia
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W cerkwi prawosławnej we wtorek, 6 stycznia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia. Kończy ona okres 40-dniowego postu bożonarodzeniowego. W tym dniu prawosławnych obowiązuje ścisły post.
Dzień ten jest nazywany soczelnikiem, od potrawy, którą spożywa się podczas kolacji wigilijnej nazywanej "socziwo". Przygotowuje się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub ryżu z dodatkiem maku, miodu i bakalii. Nosi ona także nazwę "kutia" i "kolada".
Na wigilijnym stole goszczą potrawy nie tylko bezmięsne, ale także bez nabiału. Dla wielu wieczerza wigilijna będzie pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Kolację prawosławni rozpoczynają od wspólnej modlitwy, zjedzenia prosfory - chleba używanego do eucharystii i "kutii". Później można już próbować wigilijnych potraw.
Według tradycji w domu nie może zabraknąć również udekorowanej choinki.
W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.
Wieczornemu nabożeństwu o 17:00 w soborze św. Mikołaja w Białymstoku będzie przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub. Transmisję przeprowadzi Radio Białystok.
Na Podlasiu prawosławni przy ustalaniu dat większości cerkiewnych świąt korzystają z kalendarza juliańskiego. Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy i zajęć w szkołach, bo przypada w dzień ustawowo wolny - święto Trzech Króli w kościele katolickim. (ap/wsz,js)
Zobacz też:
Białystok: Wigilia dla potrzebujących