Radio Białystok | Wiadomości | Region: IV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa w Białowieży
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Koszty i opłacalność produkcji to jeden z głównych problemów plantatorów porzeczek czarnych z czterech kontynentów, którzy zebrali się w poniedziałek (2.06) na konferencji w Białowieży. Ponad 50 % wszystkich tych owoców na świecie produkuje Polska.
Plantatorzy z naszego kraju narzekają też na niedostateczną ilość środków do ochrony plantacji. Skomplikowana, wydłużona i droga jest procedura rejestracji poszczególnych preparatów.
85 % plantacji czarnych porzeczek znajduje się w Europie w krajach o klimacie chłodnym i umiarkowanym. Rozwijają się też uprawy w USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Nowej Zelandii i nawet na południu Australii.
Porzeczka czarna ze względu na bogaty naturalny skład owoców ma duże znaczenie dla zdrowia człowieka. Owoce zawierają duże ilości witaminy C oraz są bogatym źródłem związków fenolowych i antocyjanów.
W IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej w Białowieży bierze udział 300 osób z 24 krajów. Po trzech dniach wykładów, we czwartek, jej uczestnicy odwiedzą dwie największe plantacje czarnych porzeczek na świecie - w Wólce Pietkowskiej k. Brańska i w Ostrowiu Północnym k. Krynek. Odbędą się tam też wystawy ciągników i maszyn sadowniczych oraz prezentacje firm handlujących środkami do ochrony plantacji.
Organizatorem IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej w Białowieży jest Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek - z siedzibą w Siemiatyczach. Patronat honorowy nad spotkaniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (er/lep)
Zobacz też:
Kraj: Polscy plantatorzy przeciwko zniesieniu tzw. kwot cukrowych