Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Ponowne otwarcie spalonego kościoła Św. Wojciecha
Prawdopodobnie w sobotę (21.09) kościół św. Wojciecha w Białymstoku zostanie ponownie otwarty dla wiernych. Od niedzielnego pożaru i zawalenia się spalonej wieży jest zamknięty, w jego głównej części nie odbywają się msze święte.
W kościele wciąż trwają prace, które mają wykazać w jakim stopniu po pożarze zniszczona jest wieża kościelna.
Proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Jan Wierzbicki liczy, że mimo to, już od soboty będą odprawiane normalne msze święte i zaplanowane wcześniej śluby. Do tej pory msze święte odprawiane są w Oratorium św. Jerzego znajdujące się pod kościołem.
Od niedzielnego pożaru i zawalenia się spalonej wieży trwają prace zabezpieczające i sprzątanie terenu wokół budowli. Stawiane są już pierwsze rusztowania, które mają pomóc w rozebraniu spalonych elementów drewnianej wieży.
Straty po pożarze sięgają 4 milionów złotych. Wiadomo, że parafii nie stać na samodzielne sfinansowanie odbudowy. Dlatego w ostatnią niedzielę września odbędzie się zbiórka pieniędzy we wszystkich kościołach archidiecezji białostockiej - dodaje ks. Jan Wierzbicki. Taką decyzję i specjalny komunikat wydał arcybiskup Edward Ozorowski.
Ofiary na odbudowę spalonej wieży kościoła można również składać do puszki znajdującej się przy kościele przy ul. Warszawskiej.
Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ formalnie wszczęła śledztwo, które ma ustalić okoliczności i przyczyny pożaru kościoła św. Wojciecha. Na razie śledztwo oparte jest na materiałach zebranych dotąd przez policję, która w poniedziałek przeprowadziła oględziny miejsca, z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa.
Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ Anna Milewska powiedziała, że w śledztwie będzie potrzebne uzyskanie specjalistycznych opinii. Na razie nie wiadomo ile czasu zajmie biegłym ich przygotowanie.
Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku, w ubiegłym roku parafia obchodziła 100-lecie powstania świątyni. Powstała jako świątynia ewangelicka pw. św. Jana. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w zarząd kościoła rzymskokatolickiego. W 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. Kościół jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. (wsz/PAP/oprac. koi)
Zobacz też:
Białystok: Pożar kościoła św. Wojciecha [FOTO + WIDEO]