Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Schroniska (nieprzyjazne) dla zwierząt, także w Podlaskiem

Kraj: Schroniska (nieprzyjazne) dla zwierząt, także w Podlaskiem

5.08.2013, 08:51, akt. 08:51

Foto Joanna Sikora
Foto Joanna Sikora

W przepełnionych schroniskach pada co czwarte zwierzę. Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że gminy wciąż nie potrafią sobie poradzić z zapewnieniem im godziwych warunków.

Samorządy nieskutecznie walczą także z problemem bezpańskich psów i kotów. Kontrola NIK wykazała, że spośród przeznaczonych na te cele pieniędzy ponad jedna trzecia została wydana nielegalnie lub niegospodarnie. Wysiłki wielu organizacji pozarządowych sprawiają jednak, że wzrasta w Polsce liczba zwierząt adoptowanych.

NIK sprawdził, czy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wpłynęły na poprawę ich losu. Okazało się, że gminy nadal nie radzą sobie z zapewnieniem właściwej opieki bezpańskim zwierzakom. Nieskutecznie także zapobiegają ich bezdomności. W większości gmin ograniczano się do jednostkowych działań.

Schroniska nie są w stanie zapewnić zwierzętom godnych warunków bytowania. W 7 na 10 schronisk psy i koty nie mają odpowiednich pomieszczeń, legowisk ani wybiegów, w 4 na 10 przebywają w złych warunkach sanitarnych - zanieczyszczonych odchodami kojcach i boksach. W co piątym schronisku zwierzęta są źle karmione. W takich warunkach nie udaje się przetrwać co czwartemu zwierzęciu przyjętemu do schroniska.

Kontrola wykazała też, że gminy przeważnie prawidłowo reagują na zgłoszone przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nie radzą sobie natomiast z prowadzeniem rzetelnej ewidencji wyłapywanych psów i kotów i śledzeniem ich dalszych losów.
Ponad jedną trzecią środków przeznaczonych w skontrolowanych gminach na finansowanie opieki nad zwierzętami wydano nielegalnie. Na przykład dając zlecenia firmom, które nie miały odpowiednich zezwoleń na wyłapywanie zwierząt i nie zapewniały miejsc w schroniskach.

W żadnej ze skontrolowanych umów gmin ze schroniskami i firmami wyłapującymi zwierzęta wysokość opłat nie była skalkulowana na podstawie rzeczywistych kosztów. Ograniczenie wydatków odbijało się na zwierzętach.

W województwie podlaskim NIK skontrolowała 5 podmiotów. Negatywnie oceniono Urząd Miejski w Stawiskach, Urząd Miasta w Grajewie, Stowarzyszenie Gajne Łąki i Firmę Wielobranżową Kala z Wasilkowa oraz Stowarzyszenie na rzecz Niesienia Pomocy dla Bezdomnych Zwierząt Templ.

W Grajewie nieprawidłowości dotyczyły kwestii finansowych i braku kontroli nad podmiotami zajmującymi się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt. Natomiast pozytywnie oceniono opracowanie przez miasto regulacji prawnych związanych z ochroną zwierząt - wylicza rzecznik białostockiej delegatury NIK Tomasz Ambrozik.

Gminy nie zapewniły właściwej opieki, a schroniska odpowiednich warunków. Brak ewidencji uniemożliwiał ustalenie dalszych losów bezdomnych zwierząt, zwłaszcza w przypadkach ich rzekomej adopcji - czytamy w raporcie NIK-u. W Podlaskiem dotyczy to skontrolowanych trzech podmiotów z Wasilkowa: Stowarzyszenia na Rzecz Niesienia Pomocy dla Bezdomnych Zwierząt Templ, "Gajne Łąki" i KALA.

Sama Firma Wielobranżowa KALA z Wasilkowa współpracowała z 13 gminami i nie prowadziła ewidencji odłowionych zwierząt ani nie oznaczała ich w sposób umożliwiający identyfikację. Dodatkowo te trzy, powiązane rodzinnie podmioty z Wasilkowa, składały oferty na wyłapywanie bezdomnych zwierząt, przedstawiły gminom dokumenty lub oświadczenia, z których wynikało, że prowadzą schronisko lub mają zapewnione miejsca w legalnie działających schroniskach, podczas gdy miejsc takich nie miały.

Jak tłumaczy doradcy prawny w delegaturze Sławomir Czarnow, NIK skierowała do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 4 zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu wykroczeń i przestępstw. W części dotyczącej podmiotów prywatnych postępowania zostało oddalone, ponieważ organy ścigania już wcześniej je przeprowadziły i zostały one umorzone. Natomiast nie ma wciąż odpowiedzi w sprawie wykroczenia w urzędzie miejskim. (IAR,js/rr/ oprac. js, zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS











Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok