Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To największa zmiana w służbie zdrowia od 1999 roku. W całym kraju ambulatoryjnej nocnej i świątecznej opieki nie będą już udzielać pacjentom (z małymi wyjątkami) Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego. Polacy mają już zakodowane w swojej świadomości, że mogą się tam udać po lekarską pomoc. Teraz będą to inne miejsca, a to za sprawą tzw. sieci szpitali. Zacznie ona obowiązywać od 1 października. I właśnie o tym mówiliśmy w programie "Wersja lokalna".
Goście Renaty Redy:
dyrektor finansowy Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Wojciech Kuźmicki,
dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Marek Karp,
dyrektor szpitala w Sejnach i jednocześnie przewodniczący komisji zdrowia w sejmiku województwa podlaskiego Waldemar Kwaterski
dyrektor szpitala w Grajewie Grzegorz Dembski
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o:
Reforma będzie wprowadzona w nocy z soboty na niedzielę 1 października. Kto w tych przełomowych godzinach ma pełnić dyżury? Placówki, które do tej pory miały umowę z NFZ czy już nowe?
Jak przygotowane są podległe samorządowi województwa szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Suwałkach i Łomży jeśli chodzi o przejęcie nocnej i świątecznej opieki? Czy dyrektorzy tych placówek mają wystarczającą liczbę lekarzy?
Ile pieniędzy NFZ do tej pory przeznaczał na nocną i świąteczną opiekę, a ile będzie teraz? Dyrektorzy szpitali wojewódzkich narzekają, że proponowane im kwoty są niewystarczające.
Czy pacjent po pobycie w szpitalu będzie musiał ustawiać się w kolejce do przyszpitalnej poradni, do której wynosi ona na przykład 2 lata?
Jaki wpływ na kolejki do przyszpitalnych poradni będzie mieć wprowadzenie sieci szpitali?
Czy pacjent nadal będzie mógł wybierać u jakiego specjalisty będzie się leczyć, czy też musi korzystać z pomocy poradni w tym szpitalu, w którym się leczył?
Jak wprowadzana przez reformę poszpitalna opieka nad pacjentem wygląda z perspektywy Grajewa i Sejn?
W Podlaskiem do sieci szpitali nie wchodzi 9 prywatnych szpitali - co z nimi? (okulistyka-operacja zaćmy)
Czy reforma służby zdrowia idzie w dobrym kierunku?
Od lipca nie będzie już zakazu wjazdu do przygranicznych miejscowości w województwie podlaskim. Jak przez te miesiące zmieniła się rzeczywistość w przygranicznej strefie? Jakie wyzwania czekają teraz mieszkańców i samorządowców?
O prawie 1300 osób spadła liczba mieszkańców, najwięcej osób zameldowanych jest na Bojarach, a z roku na rok zwiększa się liczba samochodów elektrycznych. M.in. tego dowiadujemy się z "Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok".
Mija 99 dni od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą bez przerwy toczą się ciężkie walki. Wciąż ostrzeliwane są obiekty cywilne i giną niewinni ludzie. Na jakim etapie jest ten konflikt zbrojny? Jak w tym czasie wyglądała międzynarodowa pomoc?
Od kiedy i o ile więcej będą płacić mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za wodę i odprowadzanie ścieków?
Czytamy czy nie czytamy? I czy czytanie jest nam do czegoś potrzebne? Co musi się wydarzyć, żebyśmy zrozumieli, że przyszłość książki w Polsce jest fatalna? Jesteśmy w ogonie europejskich krajów, jeśli chodzi o statystyki czytelnictwa.
Z najnowszych danych Straży Granicznej wynika, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad 3 mln 300 tysięcy osób. To głównie kobiety i dzieci. W Polsce dzięki różnym instytucjom, stowarzyszeniom, fundacjom, ale też dzięki indywidualnym osobom dostają pomoc.
Od niemal dwóch miesięcy na Ukrainie toczy się wojna wywołana przez Rosję. To pierwszy od wielu lat tak duży konflikt w tej części świata, tuż przy polskiej granicy. Co o tym myślą młodzi ludzie? Czy zmieniło to w jakiś sposób ich postrzeganie świata?
Przed maturzystami bardzo ważna decyzja, od której wiele zależy. Co zrobić, by jej nie żałować? Jak wybrać studia?
Pieniądze z budżetu państwa trafią na pomoc dla rolników. Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do nawozów.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz