Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prawie dwa tygodnie nowego roku szkolnego za nami. Roku wyjątkowego, bo pierwszego po reformie edukacji. Jak dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice radzą sobie z tymi zmianami i czy w ogóle radzą?
Goście Edyty Wołosik:
podlaski kurator oświaty – Jadwiga Szczypiń
prezes białostockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – Maria Mieszalska-Goroszkiewicz
radny Białegostoku – Maciej Biernacki z Platformy Obywatelskiej
dyrektor Szkoły Podstawowej w Księżynie – Mirosław Guzewicz
- Cieszę się bardzo, że docierają do mnie głosy o tym, że rodzice są zadowoleni z darmowych podręczników, uczniowie te podręczniki mają, szkoły te podręczniki dystrybuują, dodatkowo wszystkie dzieci niepełnosprawne, ze wszystkimi niepełnosprawnościami, też otrzymują podręczniki bezpłatne, wzbogacone o tak oczekiwane karty pracy. Były też sygnały, że niektóre szkoły być może troszeczkę nie tak zbudowały informacje na temat podręczników, były chwilowe opóźnienia, ale na dzisiaj już takich sygnałów nie ma - mówi podlaski kurator oświaty Jadwiga Szczypiń.
- Dwa tygodnie jest to bardzo krótki czas, żeby ocenić tak, jak to powinno być ocenione po zakończeniu wejścia tego naszego całego nowego roku szkolnego 2017/2018. Dwa tygodnie - są pewne trudności. Trudności na pewno się pojawiają po stronie ucznia i po stronie rodzica. Nauczyciele zgodnie z siecią szkół i zgodnie z przepisami nowej reformy, reformy przede wszystkim strukturalnej - nauczyciele zostali w miarę w Białymstoku zabezpieczeni i zatrudnieni. Jest około 20 nauczycieli na dzień dzisiejszy, którzy nie otrzymali pracy. Jest spora ilość nauczycieli, którzy pracują w niepełnym etacie, ale również jest to, że samorząd w Białymstoku, jako organ prowadzący oświatę wykazał bardzo dużo dobrej pracy w sensie usystematyzowania i uspokojenia oświaty w Białymstoku do wejścia w pierwszych dniach września do realizacji tej formy - mówi prezes białostockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – Maria Mieszalska-Goroszkiewicz.
Od lipca nie będzie już zakazu wjazdu do przygranicznych miejscowości w województwie podlaskim. Jak przez te miesiące zmieniła się rzeczywistość w przygranicznej strefie? Jakie wyzwania czekają teraz mieszkańców i samorządowców?
O prawie 1300 osób spadła liczba mieszkańców, najwięcej osób zameldowanych jest na Bojarach, a z roku na rok zwiększa się liczba samochodów elektrycznych. M.in. tego dowiadujemy się z "Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok".
Mija 99 dni od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą bez przerwy toczą się ciężkie walki. Wciąż ostrzeliwane są obiekty cywilne i giną niewinni ludzie. Na jakim etapie jest ten konflikt zbrojny? Jak w tym czasie wyglądała międzynarodowa pomoc?
Od kiedy i o ile więcej będą płacić mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za wodę i odprowadzanie ścieków?
Czytamy czy nie czytamy? I czy czytanie jest nam do czegoś potrzebne? Co musi się wydarzyć, żebyśmy zrozumieli, że przyszłość książki w Polsce jest fatalna? Jesteśmy w ogonie europejskich krajów, jeśli chodzi o statystyki czytelnictwa.
Z najnowszych danych Straży Granicznej wynika, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad 3 mln 300 tysięcy osób. To głównie kobiety i dzieci. W Polsce dzięki różnym instytucjom, stowarzyszeniom, fundacjom, ale też dzięki indywidualnym osobom dostają pomoc.
Od niemal dwóch miesięcy na Ukrainie toczy się wojna wywołana przez Rosję. To pierwszy od wielu lat tak duży konflikt w tej części świata, tuż przy polskiej granicy. Co o tym myślą młodzi ludzie? Czy zmieniło to w jakiś sposób ich postrzeganie świata?
Przed maturzystami bardzo ważna decyzja, od której wiele zależy. Co zrobić, by jej nie żałować? Jak wybrać studia?
Pieniądze z budżetu państwa trafią na pomoc dla rolników. Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do nawozów.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz