Nie chcemy samochodów ciężarowych w naszej miejscowości - mówią mieszkańcy Kisielnicy koło Łomży

13 października 2022

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski



0:00
0:00
Nie chcemy samochodów ciężarowych w naszej miejscowości - mówią mieszkańcy Kisielnicy koło Łomży | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zablokujemy drogę krajową nr 61, jeżeli nie dojdzie do porozumienia z zarządcami dróg - mówią mieszkańcy Kisielnicy koło Łomży. Skarżą się, że po otwarciu drogi ekspresowej S61 cały ruch dojazdowy do niej prowadzi przez ich miejscowość. Obok jest nowo wybudowana i krótsza droga łącząca bezpośrednio starą drogę krajową z ekspresową, ale tam jest ograniczenie, które nie pozwala jeździć po niej samochodom ciężarowym. Domagają się od zarządców dróg zniesienia tego ograniczenia i pytają, dlaczego te samochody nie mogą pojechać wybudowaną niedawno drogą. Na niej stoi ograniczenie zakazujące ruchu samochodów cięższych niż 12 ton.

Jak się okazuje, jest to spór kompetencyjny. Wybudowany odcinek formalnie należy jeszcze do GDDKiA, ale ma być drogą powiatową. Dlatego przedstawiciele Generalnej Dyrekcji uważają, że to nie oni powinni zmieniać organizację ruchu. Zarząd Dróg Powiatowych twierdzi, że skoro jeszcze nie otrzymali tej drogi, to również nie mogą takiej organizacji ruchu narzucać, ale ograniczenie, które obowiązuje, obecnie postawiła GDDKiA. 



Goście Pawła Wądołowskiego:



- Rafał Malinowski - rzecznik podlaskiego oddziału GDDKiA

- Krzysztof Święcki - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży

- Artur Wierzbowski - wójt gminy Piątnica

- przedstawiciele mieszkańców Kisielnicy



Przeczytaj, zanim skomentujesz



Wycinka drzew i krzewów na osiedlach to temat sporów. Jakie są reguły i zasady przycinania zieleni?


Zieleń w mieście ma łączyć a często porządnie dzieli mieszkańców. Problem dotyczy nadmiernej wycinki drzew lub ich niewłaściwej pielęgnacji ale i samowolnego podcinania zieleni.



Sytuacja w podlaskiej branży drzewnej rok po przyjęciu moratorium na wycinkę lasów


Zwalniani pracownicy, straty finansowe, zaciąganie kredytów, by utrzymać firmę. Tak przedstawiają sytuację przedstawiciele branży drzewnej w województwie podlaskim rok po przyjęciu moratorium na wycinkę lasów.



Co zrobi wojsko, by w przyszłości żaden żołnierz nie atakował polskich cywili?


W Nowy Rok mieszkańcy Mielnika wydzwaniali do siebie z niepokojącymi wiadomościami, by zamykali się w domach, bo po miasteczku "lata jakiś żołnierz i strzela". Okazało się, że 1 stycznia po południu 25-letni żołnierz z Przemyśla ostrzelał z karabinu cywilny samochód, którym podróżował ojciec z 13-letnią córką. Atak zszokował władze miasteczka.



Skąd w nas potrzeba czynienia dobra i dlaczego warto o tym pamiętać nie tylko od święta?


W okresie przedświątecznym wielu z nas w odruchu serca dzieli się tym, co ma. Skąd w nas taka potrzeba i dlaczego warto czynić dobro nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia.



Jak przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu w województwie podlaskim?


Z najnowszego raportu wynika, że w XXI wieku wykluczonych komunikacyjnie jest ponad 15 milionów Polaków. To oznacza, że do ich miejscowości nie dociera żaden autobus ani pociąg lub są to jakieś pojedyncze kursy.



Podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania w Białymstoku


Od miesiąca białostoczanie płacą znacznie więcej za parkowanie. W zależności od strefy opłaty wzrosły o 57, 75, a nawet o 275 procent.



Czy zakaz używania telefonów w szkołach ma sens?


W raporcie UNESCO uznano je za silne dystraktory, które rozpraszają uwagę uczniów, a więc trzeba je ograniczyć, a najlepiej zakazać. Z kolei przeciwnicy zakazu są zdania, że to może zagrażać bezpieczeństwu dzieci, ogranicza samodzielność uczniów i możliwość krytycznego spojrzenia na nowe technologie.



Powtórne wybory w Korycinie


Dopiero w najbliższą niedzielę (24.11.) mieszkańcy gminy Korycin dokończą wybory samorządowe, które rozpoczęły się 7.04. Wówczas, po pierwszej turze, spośród trojga pretendentów na urząd wójta, do finałowej - jak się wówczas wydawało - rozgrywki awansowali dotychczasowy wieloletni wójt Mirosław Lech i debiutująca w takich wyborach Beata Matyskiel.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Adam Dąbrowski
Dominika Dębska
Marek Gąsiorowski
Marcin Gliński
Olga Gordiejew
Źmicier Kościn
Katarzyna Kozłowska
Wojciech Kujałowicz
Marcin Mazewski
Ryszard Minko
Marta Nazarko
Alicja Pietruczuk
Grzegorz Pilat
Renata Reda
Aleksandra Sadokierska
Iza Serafin
Joanna Sikora
Barbara Sokolińska
Dorota Sokołowska
Wojciech Szubzda
Edyta Wołosik



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok