O dobrą milę od nieistniejącej wsi Romaszki istnieje Dobromil. Obok wsi pędzą samochody krajową "19", a jeśli akurat nie pędzą - to powinny zatrzymać się w „Kuchni Dobromil”. Chyba, że akurat nikt nie jest głodny. Chyba, że nie ma ochoty na odpoczynek. I na drożdżówkę. I na pierożka. I chłodnik.
Najpierw jednak warto poznać historię pobliskich wsi, bo jest i ciekawa, i tajemnicza, o czym opowiada poetka oraz znawczyni lokalnych dziejów - Barbara Goralczuk.
Oczywiście tereny te stawiały na własne smaki i w dni ważne, świąteczne jadało się tutaj... gęsinę. Mięso gęsi wciąż pojawia się na tutejszych stołach, chociaż konkretne przepisy raczej się nie zachowały. O gęsinie zaś wciąż przypominają Urszula Zawadzka i Angelika Wińska prowadzące „Kuchnię Dobromil”.
Na tych terenach dodatkiem do gęsiny lub kaczki były grzyby z pobliskich lasów, jagody, borówki suszone jabłka.
W „Kuchni Dobromil” stawia się jednak na pyszne pierogi z gęsiną, co też bardzo gości cieszy. Specjalnością tego miejsca są ”smaki dzieciństwa”: proste potrawy sporządzane ze świeżych produktów, nieprzekombinowane i podane w nowoczesny sposób. Tak samo cieszą oko jak i ciało.
Tego lata w „Kuchni Dobromil” już smaży się konfitury do jesiennych wypieków. Na razie królują mirabelki, ale perspektywy konfiturowe są nieograniczone tak, jak jesienne smaki. A we wsiach Mokre i Dobromil gościła Miłka Malzahn.
Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim trzeba koniecznie odwiedzić.
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków naszego województwa odwiedzamy zachodnią jego część.
"Wakacje ze smakiem" - to nasz letni projekt, w którym pokazujemy mieszkańcom regionu i turystom najciekawsze podlaskie zakątki, ludzi, kulinaria, lokalne specjały.
Tym razem podążamy za zapachem i smakiem ziół. Miłka Malzahn wyruszyła na poszukiwanie siedliska pełnego ziół i na spotkanie ze specjalistami od podlaskiej roślinności, służącej kuchennym i zdrowotnym "czarom".
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków skierowaliśmy się do Augustowa. To jedno z najpiękniejszych podlaskich miast, leżące nad dziewięcioma jeziorami, otoczone prastarą Puszczą Augustowską.
Dorota Sokołowska sprawdza, co słychać nad Narwią - szuka smaku ogórków z Kruszewa, zagląda do strefy ciszy w Krzyżewie, pyta, co kryje rzeka.
Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.
We wtorek (30.07) zachęcamy do odwiedzenia Mielnika. To miejscowość, w której dobrze wypoczniemy, ale też dobrze zjemy.
Odwiedzamy Sad Zaścianki - autem to kilka minut od centrum Białegostoku. Miejsce tuż za miastem, ale oddzielone ścianą lasu i łąkami.