Radio Białystok | Magazyny | Wakacje ze smakiem | Mini kansen w Szumowie i nietypowa zabudowa Paproci Dużej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków naszego województwa, w środę (7.08) odwiedzamy zachodnią jego część. Jadąc krajową "ósemką" nietrudno zauważyć drogowskaz z nazwą "Szumowo". Łatwo też zjechać z trasy szybkiego ruchu, żeby dosłownie za chwilę znaleźć się w centrum tej miejscowości.
I to właśnie zrobił Adam Dąbrowski, który spotkał się z dyrektorem tamtejszego GOK-u Sławomirem Śledziewskim w mini skansenie.
Mini skansen to teren rekreacyjno-wystawowy znajdujący się w samym sercu Szumowa. Chałupa z wyposażeniem służącym kiedyś do pracy, dawne ozdoby domu, kuźnia czy stodoła to tylko niektóre z zabytków, które możemy tam zwiedzić.
Skansen cieszy się coraz większą popularnością. Wyposażony jest w stoły, ławki, grill i zadaszenie. To dogodne miejsce na spędzenie czasu w gronie znajomych i rodziny.
Nasz reporter dotarł też do Paproci Dużej, gdzie rozmawiał z tamtejszym sołtysem - Zdzisławem Rybakiewiczem. Wieś posiada bardzo rzadką w Polsce formę zabudowy – w kształcie słońca. Domostwa we tej wsi zostały rozmieszczone na planie koła o średnicy około 300 m. W środku znajduje się kościół. Do miejscowości prowadzi osiem promieniście rozchodzących się dróg.
Miejscowość została założona w ok. XVIII wieku przez osadników niemieckich. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego. Do czasów II Wojny Światowej wieś zamieszkiwali osadnicy niemieccy. W latach sześćdziesiątych XX w. rozebrano tu zbór ewangelicki, w którym to Józef Piłsudski oraz Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa wzięli ślub.
Adam Dąbrowski odwiedził też panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich "Paprotki". Ich popisowym daniem są naleśniki z borówkami i bitą śmietaną.
O dobrą milę od nieistniejącej wsi Romaszki istnieje Dobromil. Obok wsi pędzą samochody krajową "19", a jeśli akurat nie pędzą - to powinny zatrzymać się w „Kuchni Dobromil”.
Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim trzeba koniecznie odwiedzić.
"Wakacje ze smakiem" - to nasz letni projekt, w którym pokazujemy mieszkańcom regionu i turystom najciekawsze podlaskie zakątki, ludzi, kulinaria, lokalne specjały.
Tym razem podążamy za zapachem i smakiem ziół. Miłka Malzahn wyruszyła na poszukiwanie siedliska pełnego ziół i na spotkanie ze specjalistami od podlaskiej roślinności, służącej kuchennym i zdrowotnym "czarom".
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków skierowaliśmy się do Augustowa. To jedno z najpiękniejszych podlaskich miast, leżące nad dziewięcioma jeziorami, otoczone prastarą Puszczą Augustowską.
Dorota Sokołowska sprawdza, co słychać nad Narwią - szuka smaku ogórków z Kruszewa, zagląda do strefy ciszy w Krzyżewie, pyta, co kryje rzeka.
Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.
We wtorek (30.07) zachęcamy do odwiedzenia Mielnika. To miejscowość, w której dobrze wypoczniemy, ale też dobrze zjemy.
Odwiedzamy Sad Zaścianki - autem to kilka minut od centrum Białegostoku. Miejsce tuż za miastem, ale oddzielone ścianą lasu i łąkami.