Radio Białystok | Magazyny | Wakacje ze smakiem | W Supraślu trzeba koniecznie zjeść kiszkę i babkę ziemniaczaną, a także odwiedzić monaster
Supraśl to nieformalna stolica kiszki i babki ziemniaczanej. W każdy weekend supraskie restauracje oblegane są przez turystów, którzy poszukują dobrego, podlaskiego jedzenia.
To w Supraślu od wielu lat organizowane są Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej, które przyciągają wielu miłośników tych potraw.
Jak podkreśla Michał Kozłowski - organizator Uroczyska, podczas których organizowane są mistrzostwa - kiszka ziemniaczana jest daniem typowo podlaskim, natomiast babkę przygotowuje się również w innych częściach kraju.
Przepisy na kiszkę ziemniaczaną:
Kiszka ziemniaczana - przepis Olgi Szwarc oraz surówka z białej kapusty wg Haliny Gotówko
Krwista kiszka ziemniaczana - przepis Heleny Karolczuk ze wsi Stadniki
Kiszka ziemniaczana - przepis Marii Pieczulis z Puńska
Kiszka ziemniaczana - przepis Teresy Wasilewskiej z Dołubowa
Kiszka ziemniaczana - przepis Elżbiety Semborskiej z Dobrzyniówki
Kartoflanka - przepis Doroty Panasiuk ze wsi Stara Kamionka
Kiszkę i babkę ziemniaczaną można zjeść w supraskich restauracjach. Dwie najbardziej znane to "Łukaszówka" i "Jarzębinka". Właścicielki tych restauracji z powodzeniem w latach poprzednich startowały w Mistrzostwach Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej.
Przepisy na babkę ziemniaczaną:
Babka ziemniaczana - przepis Elżbiety Fleks z Wólki Nadbużnej koło Siemiatycz
Babka ziemniaczana - przepis Jolanty Marchel
Babka ziemniaczana - przepis Elżbiety Siekierki z Drohiczyna
Babka ziemniaczana - przepis Anny Szeszki z Moniek
Babka ziemniaczana Pani Teresy Rutkowskiej
Co trzeba zobaczyć w Supraślu?
Turyści doceniają to miasto m.in. za ciszę, spokój i piękną przyrodę. Przewodnik po Supraślu i mieszkaniec tego miasta Wojciech Szyszko mówi, że właśnie z powodu ciszy i spokoju tak dużo turystów wybiera to miasto na weekendowe wyjazdy.
Przewodnik dodaje, że do najważniejszych rzeczy, które trzeba zobaczyć w Supraślu jest prawosławnym monaster, Muzeum Ikon, Pałac Pałac Buchholtzów, w którym mieści się teraz Liceum Plastyczne, a także m.in. drewniane domy tkaczy czy cmentarze.
Supraśl to też uzdrowisko, dlatego odwiedzają go również kuracjusze.
O dobrą milę od nieistniejącej wsi Romaszki istnieje Dobromil. Obok wsi pędzą samochody krajową "19", a jeśli akurat nie pędzą - to powinny zatrzymać się w „Kuchni Dobromil”.
Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim trzeba koniecznie odwiedzić.
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków naszego województwa odwiedzamy zachodnią jego część.
"Wakacje ze smakiem" - to nasz letni projekt, w którym pokazujemy mieszkańcom regionu i turystom najciekawsze podlaskie zakątki, ludzi, kulinaria, lokalne specjały.
Tym razem podążamy za zapachem i smakiem ziół. Miłka Malzahn wyruszyła na poszukiwanie siedliska pełnego ziół i na spotkanie ze specjalistami od podlaskiej roślinności, służącej kuchennym i zdrowotnym "czarom".
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków skierowaliśmy się do Augustowa. To jedno z najpiękniejszych podlaskich miast, leżące nad dziewięcioma jeziorami, otoczone prastarą Puszczą Augustowską.
Dorota Sokołowska sprawdza, co słychać nad Narwią - szuka smaku ogórków z Kruszewa, zagląda do strefy ciszy w Krzyżewie, pyta, co kryje rzeka.
Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.
We wtorek (30.07) zachęcamy do odwiedzenia Mielnika. To miejscowość, w której dobrze wypoczniemy, ale też dobrze zjemy.