Radio Białystok | Magazyny | Wakacje z zabytkami | Historia obrazu i kultu Matki Bożej Ciechanowieckiej
Parafia rzymskokatolicka w Ciechanowcu powstała w połowie XV wieku. Przypuszczalnie fundatorem pierwszej świątyni był Paweł (Paszko) Strumiłło z Dmoszyna h. Dąbrowa lub jego syn Piotr (Pietraszko) Paszkowic Strumiłło, starosta drohicki i marszałek hospodarski. Parafia w Ciechanowcu została erygowana w 1617 roku na wniosek dziedzica tej miejscowości - Mikołaja Kiszki, starosty drohickiego.
Pierwsza drewniana świątynia została spalona przez Szwedów i Kozaków w okresie "potopu szwedzkiego" w 1657 roku. Kolejny drewniany kościół w Ciechanowcu ufundowała w 1696 roku Marianna Oborska. Jego budowniczym był cieśla Jakub Faust z Węgrowa.
Obecny murowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony w latach 1732-1737 przez ówczesnego właściciela Ciechanowca Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego, podskarbiego nadwornego koronnego. Projektantem barokowej świątyni był przypuszczalnie reformat z Bociek o. Mateusz Osiecki, a budowniczym Jan Krzysztof Adrian Kluk - ojciec znanego przyrodnika, członka Komisji Edukacji Narodowej ks. Krzysztofa Kluka, późniejszego proboszcza ciechanowieckiego. Konsekracji nowego kościoła dokonał 23 lipca 1739 roku biskup łucki i brzeski.
Wielkich szkód doznał kościół w czasie pożaru miasta w 1916 roku, a także podczas ostrzału artyleryjskiego w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku. Restaurację świątyni przeprowadzono w 1924 roku.
W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej szczególną cześć odbiera cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zw. Matką Bożą Ciechanowiecką. Należy przypuszczać, że fundatorem tejże ikony był Mikołaj Kiszka, starosta drohiczyński. Pojawienie się obrazu w Ciechanowcu datuje się na początek XVII w. Został on namalowany w ok. 1600 r.
W błękitno-złotym, barokowym ołtarzu możemy zobaczyć ogromną scenę Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, otoczoną figurami świętych. To jeden z największych tego typu dzieł w regionie.
Cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim to nasz ostatni przystanek na mapie Wakacji z zabytkami.
Boćki, a dokładnie Kościół pw. świętego Józefa i świętego Antoniego Padewskiego - to nasza przedostatnia stacja na trasie "Wakacji z zabytkami".
Tej świątyni nie sposób przeoczyć. Cerkiew katedralna pw. św. Mikołaja jest w centrum Białegostoku.
W czasie naszej akcji "Wakacje z zabytkami" tym razem odwiedzamy Krasnybór koło Augustowa.
Prawosławna parafia związana z monasterem w Supraślu istniała już w I poł. XVI w.
Białostocką parafię Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin w Białymstoku tworzą dwa duże osiedla - Bacieczki i TBS.
W czasie naszej letniej akcji "Wakacje z zabytkami" ponownie wyjeżdżamy na piękną Suwalszczyznę.
Cerkiew prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego w Topolanach w gminie Michałowo to nasz kolejny przystanek na mapie Wakacji z zabytkami.
W czasie naszej akcji "Wakacje z zabytkami" w poniedziałek (19.08) odwiedzamy Smolany na północy województwa podlaskiego.
Audycję współfinansuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Opieka naukowa i scenariusz merytoryczny prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Do produkcji audycji wykorzystano materiały z zasobów Podlaskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.