Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami. W Chinach popularne jest używanie artemisia argyi, której liście suszy się i pali w domu chorego, bo dym ma działanie bakteriobójcze. Chińczycy też przygotowują specjalny rosołek, gotowany na jaszczurce. W Japonii za to sięgają po umeboshi, czyli marynowane w soli morele, które mają właściwości antybakteryjne i wzmacniają układ odpornościowy.
W Iranie radzą sobie z przeziębieniem, jedząc ugotowaną i rozgniecioną rzepę, bogatą w witaminę C. Portugalski sposób to picie aguardente, mocnego alkoholu, choć alternatywą jest mieszanka jogurtu naturalnego z propolisem lub syropem z marchwi. Hiszpanie sięgają po cytrusy; W Indiach popularne są aromatyczne przyprawy, a najbardziej znana jest herbata z imbirem, pieprzem, cynamonem lub kardamonem. Bułgarzy zaś często leczą się rakiją, którą podgrzewają z miodem i olejem słonecznikowym.
A w Polsce? Mamy ogromny wybór naturalnych środków zaradczych, od herbaty z miodem i cytryną po napary z ziół, takich jak mięta czy rumianek. Każdy kraj ma swoje sposoby, a wszystkie łączą tradycję z naturą. O naszych "babcinych" ścieżka do zdrowia opowiada Sylwia Bogdan, edukatorka, doktorantka na wydziale chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Wyznaczenie terenów przeznaczonych wyłącznie na produkcję rolniczą w gminie - taki nowy obowiązek chce nałożyć na gminy resort rolnictwa. Ma to zapobiegać w przyszłości konfliktom społecznym między rolnikami i nowymi mieszkańcami wsi.
Rynek książek ilustrowanych o przyrodzie dla dzieci w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W ostatnich latach zauważalne jest zwiększenie zainteresowania takimi pozycjami, co jest wynikiem wzrostu świadomości na temat ochrony środowiska i potrzeby edukacji ekologicznej od najmłodszych lat.
Inspirowane pięknem przyrody, mandale są nie tylko dziełami sztuki, ale także potężnymi narzędziami do rozwoju osobistego. Wraz z Magdaleną Sokołowską odkrywamy jak połączyć siłę natury z własną kreatywnością.
Znaczący wkład w społeczno-kulturalny krajobraz naszych wsi w ostatnich latach wnoszą koła gospodyń wiejskich (KGW). Dowiemy się, jak działają takie organizacje w gminach Bielsk Podlaski, Wyszki i Boćki.
Dr Tadeusz Oleszczuk to fenomen w świecie mediów społecznościowych, którego popularność przekłada się na świadomość zdrowotną słuchaczy. Jego profil przyciąga tysiące, a jego publikacje otwierają oczy na wiele aspektów zdrowego życia.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska