Ekologia w rolnictwie

11 października 2024

Gospodarstwa ekologiczne w Rzepiskach, Bodakach i Wojszkach, fot. Eugeniusz Ryżyk
Gospodarstwa ekologiczne w Rzepiskach, Bodakach i Wojszkach, fot. Eugeniusz Ryżyk



0:00
0:00
Ekologia w rolnictwie | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W powiecie bielskim jest już kilkaset gospodarstw ekologicznych. Według kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bielsku Podlaskim Wawrzyńca Wichrowskiego - dużym problemem jest rozdrobnienie, bo to przeważnie małe gospodarstwa. Uprawy są pracochłonne, a dużym problemem jest walka z chwastami. 

Rolnicy w takiej technologii produkują głównie rośliny, hodowla jest znacznie trudniejsza i są większe problemy ze zbytem. W regionie jest mało firm przetwórczych, a niektórzy wożą np. swoje owoce do sklepów czy hurtowni ekologicznych aż do Warszawy. 

W audycji Eugeniusz Ryżyk odwiedza gospodarstwa ekologiczne w Rzepiskach w gm. Hajnówka, Bodakach w gm. Boćki i Wojszkach w gm. Juchnowiec Kościelny. To ostatnie - Stanisława Kulpy - należy do dużych i nowatorskich. Jego produkty, np. kasze gryczane czy mięso wołowe, znajdują uznanie wśród klientów w wielu krajach Unii Europejskiej.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Czy jest możliwa zgoda z naturą? Ludzka zgoda?


Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?



Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?


Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.



Kąpiele leśne


Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?



Przepis na kontakt z naturą


Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.



Perspektywy mleczarstwa


23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.



Zdrowy sen


Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.



Czym jest hydrolat?


Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.



Leśne artefakty - praktyczny kontakt z tym, co naturalne


Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.



Po jaką literaturę sięgać, by być bliżej z naturą


Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?




 
 

Prowadzący:

Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok