Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W powiecie bielskim jest już kilkaset gospodarstw ekologicznych. Według kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bielsku Podlaskim Wawrzyńca Wichrowskiego - dużym problemem jest rozdrobnienie, bo to przeważnie małe gospodarstwa. Uprawy są pracochłonne, a dużym problemem jest walka z chwastami.
Rolnicy w takiej technologii produkują głównie rośliny, hodowla jest znacznie trudniejsza i są większe problemy ze zbytem. W regionie jest mało firm przetwórczych, a niektórzy wożą np. swoje owoce do sklepów czy hurtowni ekologicznych aż do Warszawy.
W audycji Eugeniusz Ryżyk odwiedza gospodarstwa ekologiczne w Rzepiskach w gm. Hajnówka, Bodakach w gm. Boćki i Wojszkach w gm. Juchnowiec Kościelny. To ostatnie - Stanisława Kulpy - należy do dużych i nowatorskich. Jego produkty, np. kasze gryczane czy mięso wołowe, znajdują uznanie wśród klientów w wielu krajach Unii Europejskiej.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.
23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska