Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?

4 października 2024

W zgodzie z naturą, 4.10.2024
W zgodzie z naturą, 4.10.2024



0:00
0:00
O rozmarzaniu Syberii | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Profesor Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu porusza temat wyjątkowości przyrody Syberii oraz jej wrażliwości na zmiany klimatu. Odpowiada na pytanie: jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Syberia, stanowiąca jedno z najważniejszych miejsc pochłaniania dwutlenku węgla na świecie, jest obecnie w krytycznym stanie. 

Degradacja tych terenów, wzrost emisji metanu oraz liczba pożarów torfowisk przyczyniają się do nasilenia globalnego ocieplenia. Ważne jest, jak zwiększone są emisje gazów cieplarnianych i do czego zmierza nasilenie pożarów na Syberii - bo to wpływa nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie ludzkie. W trakcie ostatnich fal upałów, torfowiska na Syberii uległy zniszczeniu, co prowadziło do tragicznych skutków, w tym tzw. „pożarów zombie” – niszczycielskiego, długotrwałego tlenia się torfu. Czy Syberia rzeczywiście rozmarza i co to oznacza dla nas wszystkich?


Profesor Mariusz Lamentowicz, znawca przyrody Syberii, ma za sobą dwie wyprawy terenowe, podczas których badał te zagrożone ekosystemy. Rozmawia z nim Miłka Malzahn.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Kąpiele leśne


Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?



Przepis na kontakt z naturą


Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.



Perspektywy mleczarstwa


23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.



Zdrowy sen


Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.



Czym jest hydrolat?


Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.



Leśne artefakty - praktyczny kontakt z tym, co naturalne


Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.



Po jaką literaturę sięgać, by być bliżej z naturą


Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?



Kamienie szlachetne i półszlachetne


Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.



20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół


20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, który ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły.




 
 

Prowadzący:

Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok