Przepis na kontakt z naturą

20 września 2024

fot. Katarzyna Podlaska i Renata Zalewska
fot. Katarzyna Podlaska i Renata Zalewska



0:00
0:00
Przepis na kontakt z naturą | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Badanie przeprowadzone na University of Exeter dowiodło bardzo ciekawych rzeczy. Otóż w jego ramach - a uczestniczyło 20 tys. osób - wykazano, że spędzanie co najmniej 120 minut tygodniowo na łonie natury znacząco poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Wyniki pokazały, że osoby, które regularnie przebywały na świeżym powietrzu, miały lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne, niezależnie od wieku, płci, zawodu czy statusu społecznego.

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda wykazał, że już 90 minut spędzonych w naturze może znacząco poprawić samopoczucie i zmniejszyć poziom ruminacji, czyli natrętnych, negatywnych myśli. Uczestnicy badania, którzy spacerowali w parkach i lasach, odczuwali większą poprawę nastroju w porównaniu do tych, którzy spacerowali po mieście.

Wyniki te sugerują, że dziksze obszary w parkach miejskich oferują ludziom więcej korzyści zdrowotnych i tu doceniajmy nasze chaszcze i miejsce niezbyt precyzyjnie zagospodarowane.

Korzyści płynących z kontaktu z naturą jest sporo i zajmują się tym nie tylko naukowcy.

Warto przyswoić sobie, że przebywanie w naturalnym środowisku może zwiększać zdolności twórcze i poprawiać koncentrację, co jest szczególnie korzystne dla dzieci i osób pracujących umysłowo.

Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia - prosta prawda, do której niepotrzebne są analizy i studia, ale potrzebne decyzja, że od dziś, tak codziennie przechodzimy parę kilometrów po najbliższej zielenie.

Jakie są inne pomysły na skorzystanie z bliskości świata przyrody?



Goście Miłki Malzahn:


Katarzyna Podlaska - przewodniczka kąpieli leśnych, członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i absolwentka Dzikich Studiów

Renata Zalewska - przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym, twórczyni Rajskiego Stawu



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Perspektywy mleczarstwa


23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.



Zdrowy sen


Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.



Czym jest hydrolat?


Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.



Leśne artefakty - praktyczny kontakt z tym, co naturalne


Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.



Po jaką literaturę sięgać, by być bliżej z naturą


Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?



Kamienie szlachetne i półszlachetne


Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.



20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół


20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, który ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły.



Jak się żyje ptakom w mieście


Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?



Jak fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice?


Żeby pójść w naturę i fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice, trzeba mieć nie tylko aparat, ale też pojęcie o tym, jak nie zniszczyć równowagi między cywilizacją a dziką naturą.




 
 

Prowadzący:

Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok