Przepis na kontakt z naturą

20 września 2024

fot. Katarzyna Podlaska i Renata Zalewska
fot. Katarzyna Podlaska i Renata Zalewska



0:00
0:00
Przepis na kontakt z naturą | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Badanie przeprowadzone na University of Exeter dowiodło bardzo ciekawych rzeczy. Otóż w jego ramach - a uczestniczyło 20 tys. osób - wykazano, że spędzanie co najmniej 120 minut tygodniowo na łonie natury znacząco poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Wyniki pokazały, że osoby, które regularnie przebywały na świeżym powietrzu, miały lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne, niezależnie od wieku, płci, zawodu czy statusu społecznego.

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda wykazał, że już 90 minut spędzonych w naturze może znacząco poprawić samopoczucie i zmniejszyć poziom ruminacji, czyli natrętnych, negatywnych myśli. Uczestnicy badania, którzy spacerowali w parkach i lasach, odczuwali większą poprawę nastroju w porównaniu do tych, którzy spacerowali po mieście.

Wyniki te sugerują, że dziksze obszary w parkach miejskich oferują ludziom więcej korzyści zdrowotnych i tu doceniajmy nasze chaszcze i miejsce niezbyt precyzyjnie zagospodarowane.

Korzyści płynących z kontaktu z naturą jest sporo i zajmują się tym nie tylko naukowcy.

Warto przyswoić sobie, że przebywanie w naturalnym środowisku może zwiększać zdolności twórcze i poprawiać koncentrację, co jest szczególnie korzystne dla dzieci i osób pracujących umysłowo.

Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia - prosta prawda, do której niepotrzebne są analizy i studia, ale potrzebne decyzja, że od dziś, tak codziennie przechodzimy parę kilometrów po najbliższej zielenie.

Jakie są inne pomysły na skorzystanie z bliskości świata przyrody?



Goście Miłki Malzahn:


Katarzyna Podlaska - przewodniczka kąpieli leśnych, członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i absolwentka Dzikich Studiów

Renata Zalewska - przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym, twórczyni Rajskiego Stawu



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Domowe sposoby na przeziębienie


Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.



Jak przygotować rośliny do nadchodzącej zimy?


Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.



Czy można być bliżej natury, mieszkając w mieście?


Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.



Czy jest możliwa zgoda z naturą? Ludzka zgoda?


Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?



Ekologia w rolnictwie


O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.



Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?


Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.



Kąpiele leśne


Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?



Perspektywy mleczarstwa


23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.



Zdrowy sen


Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok