Kamienie szlachetne i półszlachetne

31 maja 2024

22. Targi Minerałów i Biżuterii "Skarby Ziemi" w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski
22. Targi Minerałów i Biżuterii "Skarby Ziemi" w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski



0:00
0:00
Kamienie szlachetne i półszlachetne | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie. Przyjrzyjmy się, jak różne kultury postrzegały i wykorzystywały te cenne skarby:

W starożytnym Egipcie kamienie szlachetne były uważane nie tylko za przedmioty piękna, ale także za talizmany ochronne.

W indyjskiej kulturze kamienie szlachetne odgrywają znaczącą rolę w praktykach duchowych i leczniczych.

W starożytnej Grecji kamienie szlachetne były uważane za potężne symbole i często były powiązane z różnymi bogami i boginiami.

W średniowiecznej Europie kamienie szlachetne były często używane w religijnych artefaktach, takich jak krzyże i relikwiarze.

Kamienie to dary natury, które ludzkość traktuje wyjątkowo. Do dziś służą nam na różne sposoby, ale często wystarcza nam ich wizualna uroda, nie śledzimy drogi jaka kamienia szlachetne pokonują od powstania do zdobienia elementów biżuteryjnych. A szkoda.

Na szczęście w całej Polsce cyklicznie odbywają się rozmaite targi minerałów, gdzie spotykają się fascynaci, specjaliści i projektanci biżuterii, bardzo praktycznie podchodzący do tematu. Na targach "Skarby ziemi" w Białymstoku można było dowiedzieć się o pracy z kamieniami szlachetnymi wiele ciekawostek.

Działania kamieni można zawsze sprawdzić na sobie, czy naukowo, czy intuicyjnie, a ich piękno - uniwersalna wartość - może nam zawsze przypominać o relacji człowieka z naturą. A jeszcze taka uwaga - istnieje "Design zgodny z naturą", czyli idea skupia się na założeniu, że wszyscy ludzie mają genetyczne połączenie ze światem natury, powstałe przez setki i tysiące lat życia w bliskości z przyrodą. Pojęcie zostało spopularyzowane w latach 80. XX wieku przez amerykańskiego biologa Edwarda Wilsona, który zaobserwował, jak rosnący poziom urbanizacji prowadzi do oddzielenia człowieka od świata natury.


Suwalski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku


Suwalski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła przyrody, oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i lokalnej kultury. Eksplorować ten teren można piechotą lub rowerem korzystając z wyznaczonych szlaków i ścieżek.



Jak wybrać zdrowe świece i mydła?


Wielkanocny stół to nie tylko smakowite dania, ale też detale tworzące atmosferę. Często są to świece - dodające ciepła, nastroju, a czasem i leśnej woni. Ale czy zawsze zdrowo? O ile o potrawy pytamy dietetyków, tym razem pod lupę bierzemy świece. Czy wybierając je, możemy być bliżej natury?



W dolinie Narwi rozpoczęto wypasy bydła i koni


Wycofywanie się rolników z użytkowania ubogich łąk i pastwisk w dolinie Narwi, w górnym jej odcinku, doprowadziło do niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym. Tereny nadrzeczne zarastają trzcinami, pojawiają się liczne samosiejki krzewów i drzew. W ciągu ostatnich 20, 30 lat drastycznie spadła tam populacja ptaków, głównie siewkowych i brodzących. Aby temu...



Na rowerze w naturze


Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze w naturalnym otoczeniu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy.



Przepłaszanie ptaków z terenów zielonych w miastach


Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.



Eko targi i społeczność


Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.



Spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach


W audycji w Zgodzie z Naturą wybierzemy się na spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach.



Jak odnaleźć spokój i moc w naturze?


Miłka Malzahn rozmawia z Radkiem Budnickim, doświadczonym trenerem rozwoju osobistego i propagatorem życia w zgodzie z tym, co naturalne. Poruszany jest niezwykle istotny temat stresu, który w dzisiejszym dynamicznym świecie dotyka nas wszystkich.



Mieszkańcy Wyrzyk protestują przeciwko budowie biometanowni


Wytwarzanie i korzystanie z tak zwanej zielonej energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na terenach wiejskich.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok