Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Świadomość ekologiczna w rolnictwie - film "Ziarno świadomości"
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Edukacja ekologiczna przybiera rozmaite formy, ale też porusza się po tematach odległych o segregacji śmieci. Zdrowie społeczne, polityczne wytyczne, przekierowały ostatnio naszą uwagę na rolnictwo, a tutaj, jeśli chodzi o ekologię i edukację – bardzo dużo się dzieje. I często jest to taki szczególny, drugi obieg. Może nie dla wtajemniczonych, ale dla tych, którzy już odkryli, jak ważna jest to kwestia.
Podczas festiwalu "underground/independent" można było obejrzeć film "Ziarno świadomości" w reż. Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego. Dokument opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną, rolnictwie dbającym o nasze największe dziedzictwo – czyli stare odmiany nasion. Twórcy poruszyli kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Te tematy wywołały po seansie, w kinie Forum, krótką, ale treściwą wymianę poglądów. Głosy z sali to były przeważnie osobiste historie, zwracają uwagę m.in. na czystość i znaczenie naszego codziennego pożywienia.
Na seansie była Miłka Malzahn, która potem rozmawiała też z twórcą dokumentu.
Inspirowane pięknem przyrody, mandale są nie tylko dziełami sztuki, ale także potężnymi narzędziami do rozwoju osobistego. Wraz z Magdaleną Sokołowską odkrywamy jak połączyć siłę natury z własną kreatywnością.
Znaczący wkład w społeczno-kulturalny krajobraz naszych wsi w ostatnich latach wnoszą koła gospodyń wiejskich (KGW). Dowiemy się, jak działają takie organizacje w gminach Bielsk Podlaski, Wyszki i Boćki.
Dr Tadeusz Oleszczuk to fenomen w świecie mediów społecznościowych, którego popularność przekłada się na świadomość zdrowotną słuchaczy. Jego profil przyciąga tysiące, a jego publikacje otwierają oczy na wiele aspektów zdrowego życia.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska