Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Jak doceniany jest kontakt z naturą w Nowej Zelandii
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowa Zelandia pokazuje, że można żyć w harmonii z naturą i dbać o klimat. Utworzyła ponad 30 parków narodowych i rezerwatów przyrody, które zajmują ponad 30 proc. powierzchni kraju.
Promuje też mocno ideę kaitiakitanga, czyli opieki nad ziemią i jej zasobami, zgodnie z tradycją maoryską. Do 2050 roku Nowozelandczycy pragną osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli nie emitować więcej dwutlenku węgla, niż można go wchłonąć, taką dbałość o naturę bardzo tam widać. Nie tylko dlatego, że widoki są oszałamiające.
Urszula Dąbrowska odwiedziła kraj wraz z projektem „Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii" dzięki Instytutowi Polonika i środkom Miasta Białystok, ale oprócz zajmowania się tym tematem podziwiała nowozelandzką przyrodę. Przy okazji pojawił się też temat dbania o te zasoby, świadomości ekologicznej i codzienności, w której żywy kontakt z naturą jest niezwykle istotny, o czym opowiedziała Miłce Malzahn.
Spacer, rower, relaks... Lasy to nasze płuca i miejsca do rekreacji. Ale czy wiemy, jak nimi zarządzać, by służyły nam jak najlepiej?
Ekolodzy chcieliby powrotu do natury sprzed wieków, rolnicy do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Chodzi o tzw. łąki wiźnieńskie, które znalazły się na obszarach objętych ostatnio unijną normą GAEC 2.
Miłka Malzahn rozmawia z dr Ewą Zin z Zakładu Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) w Białowieży.
Suwalski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła przyrody, oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i lokalnej kultury. Eksplorować ten teren można piechotą lub rowerem korzystając z wyznaczonych szlaków i ścieżek.
Wielkanocny stół to nie tylko smakowite dania, ale też detale tworzące atmosferę. Często są to świece - dodające ciepła, nastroju, a czasem i leśnej woni. Ale czy zawsze zdrowo? O ile o potrawy pytamy dietetyków, tym razem pod lupę bierzemy świece. Czy wybierając je, możemy być bliżej natury?
Wycofywanie się rolników z użytkowania ubogich łąk i pastwisk w dolinie Narwi, w górnym jej odcinku, doprowadziło do niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym. Tereny nadrzeczne zarastają trzcinami, pojawiają się liczne samosiejki krzewów i drzew. W ciągu ostatnich 20, 30 lat drastycznie spadła tam populacja ptaków, głównie siewkowych i brodzących. Aby temu...
Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze w naturalnym otoczeniu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy.
Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.
Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska