Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Taniec jest stary jak świat, a przynajmniej w wielu mitach tak właśnie jest. I nie bez przyczyny snucie takich opowieści ludzkość uznała za słuszne. Jest w tym mądrość, z której czerpać można i dzisiaj.
Terapia tańcem daje możliwość wyrażania siebie poprzez ruch, pozwala zredukować stres i pozytywnie wpływać na poczucie własnej wartości. W latach 40. choreoterapia pomagała weteranom wojennym, dziś wykorzystuje się ją m.in. do pracy z chorobami somatycznymi, depresją czy z osobami po udarze. Można tez po prostu w ten sposób złapać dla siebie wiecej radości, ustalić porozumienie zarówno z ciałem jak i ze światem.
Od wielu lat tak właśnie pracuje Julita Wołkowycka – psycholog (absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego); psychoterapeutka tańcem i ruchem (absolwentka czteroletniego, całościowego szkolenia w psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie); członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem; tancerka i instruktorka; eko-mama; pasjonatka człowieka, tańca i natury.
O tym, co można zdziałać dla siebie tańcząc - rozmawia z Miłką Malzahn.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska