Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jeże to niezwykle pożyteczne i sympatyczne zwierzęta. Wiedzą o tym między innymi wszyscy miłośnicy ogrodów, bo jeże mogą pomóc nam pozbyć się wielu szkodników.
Jednak w dzisiejszym świecie te kolczaste ssaki narażone są na wiele niebezpieczeństw. Jeże często giną pod kołami samochodów. Zagrożeniem dla nich mogą być także nasze czworonogi.
Jak na co dzień możemy pomagać jeżom? Jak robić to prawidłowo?
Gość Marceliny Markowskiej:
- Dawid Wójcik - z Biebrzańskiego Parku Narodowego
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.
23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska