Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Czasami znajomi, np. na Facebooku, zwracają się do nas z prośbą o drobną pożyczkę i udostępnienie kodu BLIK. Często taka rozmowa zaczyna się od informacji: "Zapomniałem portfela. Czy możesz pożyczyć mi trochę pieniędzy? Muszę zapłacić za zakupy. Jak wrócę do domu, to ci oddam". Chcąc pomóc, przekazujemy kody BLIK, autoryzujemy je np. w swoich aplikacjach bankowych i przesyłamy pieniądze.
Później niestety okazuje się, że znajomy nawet do nas nie pisał, a przelew trafił do przestępców podszywających się pod znane nam osoby. To jedno z najpopularniejszych oszustw w Internecie, tzw. oszustwo na kod BLIK.
Jak się przed nim uchronić? Na co powinniśmy uważać? Z rzecznikiem podlaskich policjantów podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Grzegorz Pilat.
To ostatni dzwonek, aby zamówić brakujące bożonarodzeniowe prezenty przez Internet. W tym najgorętszym okresie specjaliści apelują o maksymalną ostrożność przy zakupach online.
Przed świętami Bożego Narodzenia cyberoszuści nie odpuszczają. Wręcz przeciwnie, ich działania są nasilone - osobom kupującym prezenty próbują sprzedawać trefny towar, wyłudzać dane osobowe albo oferować produkty... których nie ma.
Nasz Słuchacz omal nie padł ofiarą przestępców działających nową metodą. Odbiorca miał zapłacić niewielką kwotę za paczkę, której nie zamawiał. Jednak zwrot pieniędzy miał być już przekazany na konto oszustów.
Święta tuż tuż, a my rozglądamy się za promocjami w sklepach. Wielu z nas robi to w sieci, a ten czas wykorzystują cyberprzestępcy.
Specjaliści ostrzegają, że już wkrótce oszuści będą wykorzystywali wizerunki naszych bliskich, aby okraść nas z naszych oszczędności. Zagrożone są też osoby inwestujące w sieci. To skutki wykorzystywania sztucznej inteligencji.
Cyberprzestępcy szukają nowych form oszustwa. Znane są już próby wyłudzenia kodów blik, przejmowania haseł do naszych kont czy podszywania się pod znane instytucje. Ale ostatnimi czasy pojawiło się zjawisko ghost scamu.
W audycji "W Sieci Zagrożeń" ostrzegamy przed cyberprzestępcami podającymi się za inne osoby. Chodzi o tzw. "oszustwa nigeryjskie".
Branża ochrony zdrowia, obok sektora bankowego i administracji publicznej, jest szczególnie narażona na ataki hakerskie.
Coraz popularniejsza staje się nowa forma cyfrowego oszustwa - quishing.
Prowadzący:
Marcin Gliński