Żyjemy w cyfrowym świecie i każdy z nas, niezależnie od tego, ile ma lat, styka się z technologiami cyfrowymi. Obecnie ta sfera jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem będzie odgrywała jeszcze większą rolę w przyszłości, bo - jak mówił pytany o przyszłość Stanisław Lem - "będzie tak samo, tylko bardziej".
Sztuczna Inteligencja, chmura obliczeniowa, nowe urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty oraz coraz powszechniejsze cyberoszustwa, to zjawiska, z którymi mamy do czynienia, choć często nawet o tym nie wiemy.
Zapraszamy na cykl audycji pt. "W cyfrowym świecie".
KALENDARIUM AUDYCJI:
Internet to nieodłączny element naszego życia, a młodzi ludzie nie znają czasów bez internetu. I choć cyfrowy świat przynosi wiele korzyści, to nie można zapominać o zagrożeniach takich jak np. uzależnienie, hejt czy dostęp do nieodpowiednich treści.
Z roku na rok przybywa usług publicznych, z których możemy korzystać przez internet. To już np. mDowód osobisty, mPojazd, mLegitymacja Studencka, Internetowe Konto Pacjenta, eRecepta czy ePodatki.
Celem jest to, by jak najwięcej osób mogło biegle i bezpiecznie poruszać się w internecie i aplikacjach. W 2035 r. przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe ma mieć 85 proc. Polaków - takie są założenia rządowej strategii cyfryzacji.
Liczba specjalistów ICT w Polsce w 2035 r. ma osiągnąć poziom 1,5 mln, z czego 35 proc. mają stanowić kobiety. Dlaczego tak ważne jest, by właśnie kobiety zdobywały te kompetencje? Jak je do tego przekonać?
Załatwianie spraw urzędowych, dostęp do kultury i rozrywki, zakupy, komunikowanie się. To tylko niektóre możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Ale wraz z ich rozwojem będziemy musieli zdobywać kolejne umiejętności, bo bez nich grozi nam wykluczenie cyfrowe, a z czasem - społeczne.
GODZ. 16:30
23 października 2024
30 października 2024
6 listopada 2024
13 listopada 2024
20 listopada 2024
27 listopada 2024
28 listopada 2024