Radio Białystok | Magazyny | W 9 tygodni po Podlasiu - Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostoczanie mają go niemal na wyciągniecie ręki i chętnie odwiedzają. Turyści też są zachwyceni bliskością Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W tym tygodniu podpowiemy, jak ciekawie spędzić tam czas.
Możliwości jest bardzo dużo. Można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno czy kajakiem. Skrywa wiele ciekawych historii, związanych z przyrodą, ale i miejscami, które odwiedziły nasze reporterki Marcelina Markowska i Joanna Sikora.
Puszcza Knyszyńska - można ją przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem
Park to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów leśnych. Ma 126 tysięcy hektarów. Urzekają w nim strzeliste sosny, nagrzane słońcem leśne polany i leniwie snujące się w dolinach rzeki. Turyści mogą odwiedzić w Parku 21 rezerwatów. Wśród nich Rezerwat Krzemianka koło Rybnik. Jest tam prehistoryczna kopalnia krzemienia z epoki brązu. Jej odkrycie na początku lat 90. ubiegłego stulacie okrzyknięto międzynarodową sensacją.
Z kolei dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu turyści mogą przemierzać i wzniesienia. Między Supraślem a Gródkiem znajduje się ich pas tzw. Wzgórza Świętojańskie. Najwyższym z nich jest Kopna Góra, która ma 211 m.n.p.m. Specjalnie z myślą o turystach powstała tam trzykondygnacyjna wieża widokowa. W tamtym rejonie budowane jest też miejsce, które ma szansę stać się jedną z największych atrakcji Parku - pokazowa zagroda żubrów. Uroki lasu być może będzie można też podziwiać z kolejki wąskotorowej. Trwają rozmowy nad jej reaktywację. A już teraz przyrodę z bliska można podglądać w Arboretum w Kopnej Górze. Znajdziemy tam prawie pół tysiąca gatunków roślin. Z myślą o miłośnikach przyrody powstało też Silvarium w Poczopku.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej skrywa też wyjątkowe historie. Działalność między innymi powstańców listopadowych i styczniowych upamiętniają szlaki i miejsca pamięci.
Spacerując leśnymi drogami mijamy również przydrożne krzyże i kapliczki. Ich bogatą historię można poznać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Skansen to też kopalnia wiedzy o architekturze drewnianej regionu. Tam z pewnością odnajdą się miłośnicy rzemiosła, którzy powinni odwiedzić także Podlaski Szlak Rękodzieła Ludowego. W swoich tętniących życiem pracowniach czekają tam garncarz, kowal, łyżkarz, wytwórca drewnianych zabawek i tkaczki.
Wśród punktów niemal obowiązkowych na turystycznej mapie Podlasia jest Supraśl. Zwiedzający nieśpiesznie poruszają się po nim długimi uliczkami. O tej porze roku zachwycają się zapachem kwitnących lip i zadzierają głowę obserwując bociany. Zaglądają do Pałacu Buchholzów, Muzeum Ikon, Monasteru czy Teatru Wierszalin. Szukają też lokalnych specjałów. Nawet w odległych zakątkach Polski już krążą legendy o babce ziemniaczanej, kiszce czy kartaczach.
Nacieszą swoje podniebienie też goście położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej Kruszynian. Tam królują smaki tatarskie. To miejsce w którym można poznać historię podlaskich Tatarów, zwiedzić meczet i mizar.
Podróżując po regionie warto też zajrzeć do Krynek. To typowe miasteczko pogranicza. Turyści najczęściej zapamiętują rondo od którego odchodzi aż 12 ulic, ale warto też zagłębić się w historię tego miejsca, jej początki sięgają XV wieku.
Natomiast jeśli jesteśmy w okolicach Wasilkowa, to warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Uwagę przyciąga wzgórze tysięcy pątniczych krzyży. Rokrocznie odwiedzają je tysiące pielgrzymów.
Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i każde warte poświęcenia czasu. Poznawanie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej może okazać się niezapomnianą wakacyjną przygodą, a co najważniejsze samo bycie w drodze jest już przyjemnością.
Gdzie leżą Kurpie? Co wiemy o tej krainie, poza stereotypami? Jak mówi się po kurpiowsku i dlaczego to tak dziwnie brzmi? Jakie smakołyki je się na Kurpiach? Zapraszamy w tym tygodniu do szukania tej magicznej krainy wraz z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.
Suwalski Park Krajobrazowy to najstarszy tego typu park w Polsce. Powstał w 1976 r. w okolicach zagłębienia Szeszupy i jeziora Hańcza.
Rozpoczynamy kolejny tydzień naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu". Tym razem sprawdzimy jakie atrakcje skrywa Puszcza Augustowska. A przemierzać ją będą Marcin Gliński i Anna Petrovska.
Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce - jego powierzchnia to ponad 590 kilometrów kwadratowych. Ale to nie tylko ogromne obszary chronionej przyrody. To także ludzie i magia tego miejsca, którą wielu odnajduje.
Niepowtarzalny klimat tej okolicy tworzy bez wątpienia najstarszy las w Europie, ale też zamieszkujący tu ludzie. W kolejnym tygodniu naszej akcji odwiedzimy Puszczę Białowieską.
W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników pieszych, rowerowych lub kajakowych wypraw. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.
Z nami wyjazd na wakacje lub na weekend z pewnością się uda. W tym tygodniu polecamy wypoczynek w Nadbużańskiej Krainie.
Zachęcamy słuchaczy do odwiedzenia Narwiańskiego Parku Narodowego. W czasie pandemii to znakomite miejsce, by uniknąć tłumów, by się wyciszyć, a przy tym skorzystać z uroków przyrody.