Życie i zwyczaje Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej

14 listopada 2023

fot. Ewa Zwierzyńska
fot. Ewa Zwierzyńska



0:00
0:00
Życie i zwyczaje Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trafiamy do wioski Mossapoula w regionie Sangha Mbaere, w pobliżu parku narodowego Dzanga Sanga by podpatrywać życie i zwyczaje Pigmejów.

Pigmeje to ogólna nazwa ludów karłowatych zamieszkujących deszczowe lasy centralnej Afryki. Sami Pigmeje nie określają się w ten sposób, dzielą się na różne plemiona które nazywają Bayaka, Baka, Twa, Mbongo i inne.

Są łowcami-zbieraczami, mieszkającymi tam od ok. 40-50 tys. lat. Stosują wciąż te same archaiczne sposoby polowania, łowienia ryb i budowy szałasów, zbierają dziki miód wchodząc na kilkudziesięciometrowe drzewa za pomocą leziwa, podobnie jak dawni bartnicy w Puszczy Białowieskiej. Z naszego świata wzięli ubrania, kilka plastikowych misek i latarki. Ale to las jest ich ojczyzną.

Pigmeje nieustannie śpiewają, gdy idą na polowanie, gdy z niego wracają, gdy budują szałas, gdy przygotowują jedzenie, gdy tańczą przy ognisku. A śpiew Bayaka to pieśń dżungli. Cykania świerszczy, bzyczenie owadów, śpiewy ptaków, gwizdy i krzyki nakładają się na siebie, przenikają, cichną i wzmagają się, tworząc hipnotyzującą melodię natury.

Więcej opowieści o Pigmejach w Uchu na świat. Olga Gordiejew rozmawia z Ewą Zwierzyńską autorką książki "Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły".


Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.



Kraina maharadżów i pustynnych fortów - Radżastan


Radżastan, wypełniony wspaniałymi zabytkami, to niezwykle kuszący kierunek.



Kierunek Sewilla


Olga Gordiejew zaprasza do rozmowy Grzegorza Kuczyńskiego, prezesa Fundacji Białystok Biega, który Sewillę odwiedził, by wziąć tam udział w maratonie. W audycji opowiada, czym urzekło go to miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja, czwarte co do wielkości miasto Hiszpanii.



Fotografowanie świata


Miłka Malzhan zaprasza do rozmowy Tomka Pienickiego - fotografa świata i nie tylko, posiadającego bogate doświadczenie w podróżowaniu. Przez 5 lat mieszkał w Chinach i czterokrotnie odwiedził Indie oraz inne, nie mniej interesujące kraje.



Rowerowa rodzina z Podlasia, czyli Rowerodzinka. Przejechali z dziećmi ponad 4 tys. km


W Uchu na świat Rowerodzinka. Rafał, Joanna, Eliasz i Agatka pochodzą z Podlasia i przejechali na rowerach ponad 4 tysiące kilometrów!



Tropem podróży marzeń: Egipt, Jordania, Izrael i USA


Anna Kazimierczuk, na co dzień pracująca w ośrodku kultury w Czyżewie i działająca w Stowarzyszeniu Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, w międzyczasie spełnia swoje marzenia o podróżach do dalekich krajów.



Syberyjska tajga - piękna i dzika


W "Uchu na świat" Zofia Piłasiewicz - pisarka i fotografka związaną z Puszczą Augustowską, autorka m.in. książki "Ślad tygrysicy". Podążając literackim tropem, wybierzemy się w stronę syberyjskiej tajgi. Odkryjemy dzikie obszary pełne surowego piękna i nieokiełznanej przyrody.



Seul: gdzie tradycja tańczy z nowoczesnością - egzotyczna podróż z Małgorzatą Adamowicz-Nosowską


Tym razem przenosimy się do serca Azji, do fascynującego Seulu, stolicy Korei Południowej. Małgorzata Adamowicz-Nosowska, prezeska Fundacji Przyjaciół Korei Południowej, prawdziwa pasjonatka tego niezwykłego kraju - opowiada Miłce Malzahn o swoich wrażeniach i fascynacjach.



Meksyk - podróż po krainie słońca i oryginalnych fiest


Słuchajcie niezwykłej opowieści o Meksyku, kraju kontrastów - Natalia Kotowska spędziła rok w Meksyku i opowiada MIłce Malzahn o najpiękniejszych i najdziwniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok