Światy Zaginione - Roraima w Gujanie

5 listopada 2023

fot. marabelo/stock.adobe.com
fot. marabelo/stock.adobe.com



0:00
0:00
Światy Zaginione - Roraima w Gujanie | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mateusz Wrazidło to inżynier, fotograf, a przede wszystkim eksplorator świata roślin. Ślązak z dziada pradziada, autor publikacji naukowych i popularnonaukowych. Współorganizator i uczestnik licznych ekspedycji botanicznych i fotograficznych, m.in. w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii czy na Svalbardzie. Łączy śląskie tradycje techniczne z pasją do botaniki, a w szczególności do unikatowej górskiej flory tzw. Zaginionych Światów - masywów stołowych tepui Wyżyny Gujańskiej. Naukowo związany z Politechniką Śląską.

A o wyprawie w "światy zaginione" opowiada Miłce Malzahn.

Aby dotknąć tajemnicy tych światów, warto przeczytać słowa Everard im Thurna napisane w 1885: "Nie byłoby pochopnym stwierdzenie, że niewiele można zobaczyć widoków tak odmiennych jak ten. Pierwszym odczuciem była niemożność ogarnięcia umysłem tego krajobrazu, kolejnym zaś wrażenie, że człowiek wstępował do jakiejś dziwnej krainy koszmarów...".

Otoczone zasłoną tajemniczości, dawnymi wierzeniami i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z najsłabiej zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez lokalne plemiona - tepui, czyli "kiełkujące skały". Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją bestsellerową powieść opisującą losy badaczy przemierzających tajemniczy płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię Światy Zaginione.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dlaczego warto odwiedzić las?


Zachęcamy do wypraw do lasu.



Jak czerpać z podróży prawdziwą przyjemność?


W Uchu na świat tym razem bez konkretnego celu, a raczej bez precyzyjnie wyznaczonego miejsca na mapie, bo cel jest: to mądra i uważna turystyka.



Kultura Islandii


Ucho na świat wyląduje dzisiaj w Islandii. Będziemy przyglądać się temu miejscu od strony oczywiście przyrodniczej, ale też popatrzymy na magię tego miejsca od strony kulturowej.



Santorini


W Uchu na świat odwiedzamy Santorini - wulkaniczną wyspę na Morzu Egejskim, tworzącą z kilkoma mniejszymi wyspami niewielki archipelag o tej samej nazwie, będący częścią greckiego archipelagu Cyklad.



Labirynt w Białowieży


W Uchu na świat zapraszam do nie tak odległej krainy Ogrodu "Labirynt w Białowieży".



Chiny


Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”. Jak wygląda zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa? Czemu warto poznać Chiny? Od jakich miejsc warto rozpocząć turystyczne odkrywanie tego kraju?



O życiu wśród rzymian - osobisty przewodnik


Barbara Kamińska od wielu lat oprowadza turystów po Wiecznym Mieście, sama o nim mówi tak: "Tutaj spóźniają się wszyscy i nikt nie przeprasza, a informuje tylko o lekkim przesunięciu. Pociągi i metro tak właśnie działają i nic z tym zrobić nie można. Kiedy turyści pytają mnie o rozkład jazdy i o najlepszą aplikację do komunikacji publicznej radzę im, aby się nieco...



Cztery najciekawsze miasta w Japonii


Odwiedzenie czterech najciekawszych miast w Japonii z pewnością może być fascynującym doświadczeniem. Każde z tych miast oferuje unikalne atrakcje i doświadczenia, które świadczą zarówno o tradycyjnej kulturze Japonii, jak i jej nowoczesności.



Laponia wczesną wiosną


Laponia to fascynujący region, który przyciąga turystów z całego świata. To jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Szczególnie zimą, warto podziwiać to niezwykłe zjawisko, ale wczesna wiosna też ma swoje uroki.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok