Wielokulturowe Podlasie - w sam raz na długi weekend

1 maja 2022

oprac. Monika Kalicka
oprac. Monika Kalicka



0:00
0:00
Wielokulturowe Podlasie - w sam raz na długi weekend | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W "Uchu na świat" na majówkę - proponujemy wielokulturowe Podlasie. Mieszkamy w regionie, który jest mozaiką różnorodności. Ale czy mamy czas by to dostrzec, zauważyć w pejzażu małych miasteczek cerkiew, kościół, synagogę? Dziś odwiedzimy miejsca popularne i rozpoznawalne jak Supraśl, Tykocin, Sokółkę, ale odrzucimy perspektywę znudzonego mieszkańca i popatrzymy na nie okiem zaciekawionego turysty! 

Ślady wielokulturowości w regionie Olga Gordiejew odkrywa z Katarzyną Pierwienis z regionalnego oddziału PTTK w Białymstoku.


Wielokulturowa Sokółka - Przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców, dzięki czemu w miasteczku powstała prawdziwa mozaika kulturowo – etniczna. 

Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Sokółki:



Tatarskie Bohoniki - Pomniki Historii - meczet i mizar. Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Bohonik:



Kraina Otwartych Okiennic - podlaskie wsie w dolinie Narwi, między Hajnówką a Białymstokiem, z drewnianą, bogato zdobioną architekturą. Koniecznie przeczytaj o szlaku i zobacz zdjęcia bajecznych podlaskich domów:




Miasteczko-bajeczka, czyli fotogeniczny Tykocin położony 30 km od Białegostoku ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień. 

Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Tykocina:



 


Supraśl - jeden z najpopularniejszych kierunków, kiedy chcemy wyrwać się z Białegostoku na jedno popołudnie. Miasteczko warto odwiedzać nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale i mikroklimat, bo od 20 lat Supraśl ma status uzdrowiska. 

Przeczytaj, co warto zwiedzić i obejrzyj zdjęcia Supraśla:



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Mount Everest i K2


W Uchu na świat - Monika Witkowska - zdobywczyni 4 ośmiotysięczników, Korony Ziemi i wielu innych szczytów. Druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła K2 – najtrudniejszy z ośmiotysięczników.



Garbage City, czyli Kair, którego nie znacie


Emilia Andrzejewska, autorka projektu Borki 33 niedawno wróciła z Kairu. Jako doświadczona podróżniczka nie poruszała się po przewidywalnych turystycznych trasach i dlatego trafiła do kairskiego miasta w mieście: Garbage City.



Nazaret i Betlejem - śladami Jezusa


Według Ewangelii Św. Łukasza Jezus urodził się w maleńkiej miejscowości Betlejem, a wśród zielonych wzgórz Nazaretu, nad wodami Jeziora Galilejskiego spędzał swoje dzieciństwo. Jak dzisiaj wyglądają te rejony? Co możemy zobaczyć i zwiedzić? W świątecznym Uchu na świat ks. Radosław Kimsza jest naszym przewodnikiem po miejscach, w których żył Jezus.



Rzym zimą? Oczywiście!


Wieczne Miasto kojarzy się z gorącym słońcem i tłumami turystów. A co, jeśli powiemy, że Rzym zimą ma swój niepowtarzalny urok?



Kierunek Tanzania i historia rodziny Weri i Masajów


W "Uchu na świat" kierunek Tanzania i przygoda, która rozpoczęła się od podróży na Zanzibar. Białostocka pisarka i podróżniczka Ewa Zwierzyńska chce pomóc i namówić nas do wsparcia jednej z rodzin Masajskich, którą poznała podczas swojej wyprawy do Tanzanii.



Mity o Rumunii i atrakcje poza sezonem


Przewodnik rumuński Michał L. Morar to niesamowity gawędziarz, który chętnie opowiada o mitach i legendach związanych z rumuńskimi atrakcjami turystycznymi. Przypomina też o najpiękniejszych trasach w swoim kraju, o niedogodnościach i o plusach wprawy poza sezonem.



Wenezuela - niepopularny kierunek turystyczny, który skrywa wiele tajemnic


W Uchu na świat Wenezuela, którą odkrywamy z podróżniczką Moniką Filipuk-Obałek. To kraj, który nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. A sytuacji tej nie poprawia niestabilna sytuacja polityczna kraju, który od lat jest rozdarty.



Sokólskie wiatraki


Naprawdę warto sprawdzić szlak sokólskich wiatraków! Te niespotykane nigdzie indziej młyny już znikają już z naszego krajobrazu. Najbardziej charakterystycznym elementem sokólskiego wiatraka jest zwieńczony metalowym pierścieniem kamienny walec, które jest do połowy schowany w ziemi.



Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok