Wielokulturowe Podlasie - w sam raz na długi weekend

1 maja 2022

oprac. Monika Kalicka
oprac. Monika Kalicka



0:00
0:00
Wielokulturowe Podlasie - w sam raz na długi weekend | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W "Uchu na świat" na majówkę - proponujemy wielokulturowe Podlasie. Mieszkamy w regionie, który jest mozaiką różnorodności. Ale czy mamy czas by to dostrzec, zauważyć w pejzażu małych miasteczek cerkiew, kościół, synagogę? Dziś odwiedzimy miejsca popularne i rozpoznawalne jak Supraśl, Tykocin, Sokółkę, ale odrzucimy perspektywę znudzonego mieszkańca i popatrzymy na nie okiem zaciekawionego turysty! 

Ślady wielokulturowości w regionie Olga Gordiejew odkrywa z Katarzyną Pierwienis z regionalnego oddziału PTTK w Białymstoku.


Wielokulturowa Sokółka - Przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców, dzięki czemu w miasteczku powstała prawdziwa mozaika kulturowo – etniczna. 

Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Sokółki:



Tatarskie Bohoniki - Pomniki Historii - meczet i mizar. Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Bohonik:



Kraina Otwartych Okiennic - podlaskie wsie w dolinie Narwi, między Hajnówką a Białymstokiem, z drewnianą, bogato zdobioną architekturą. Koniecznie przeczytaj o szlaku i zobacz zdjęcia bajecznych podlaskich domów:




Miasteczko-bajeczka, czyli fotogeniczny Tykocin położony 30 km od Białegostoku ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień. 

Przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z Tykocina:



 


Supraśl - jeden z najpopularniejszych kierunków, kiedy chcemy wyrwać się z Białegostoku na jedno popołudnie. Miasteczko warto odwiedzać nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale i mikroklimat, bo od 20 lat Supraśl ma status uzdrowiska. 

Przeczytaj, co warto zwiedzić i obejrzyj zdjęcia Supraśla:



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Sokólskie wiatraki


Naprawdę warto sprawdzić szlak sokólskich wiatraków! Te niespotykane nigdzie indziej młyny już znikają już z naszego krajobrazu. Najbardziej charakterystycznym elementem sokólskiego wiatraka jest zwieńczony metalowym pierścieniem kamienny walec, które jest do połowy schowany w ziemi.



Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.



Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata


Afryka jest chyba najszybciej zmieniającym się kontynentem, w którym Sudan Południowy wykształcił się jako najmłodsze państwo świata. Nie jest to państwo tłumnie odwiedzane przez turystów, w zasadzie trafia ich tam niewielu.



Peru - bardzo przyjaźni ludzie, bardzo magiczne miejsca


Jeśli ktoś marzy o krainie inkaskich zabytków, wysokich na 6 tysięcy metrów gór, uśmiechniętych alpak i kultury, która zachwyca swoim kolorytem - to zalecamy wyprawę do Peru!



Cabo Verde - jeden kraj, a dziesięć kierunków podróży


Wyspy Zielonego Przylądka kryją w sobie oszałamiające górskie krajobrazy, spokój i brak tłumów. To już mogłaby być zachęta, ale jest więcej powodów,żeby się tam wybrać.



Vanem przez Alpy


W Uchu na świat kierunek Alpy. Naszym przewodnikiem Piotr Doliński - pasjonat podróżowania.



O wyzwaniu, jakim jest Camino de Santiago


Katarzyna i Sławomir Andryszewscy spędzają od czterech lat wakacje na sporym wysiłku. Szlak Camino de Santiago, znany również jako Droga św. Jakuba to to historyczna pielgrzymka prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.



Szlak turystyczno-kulturalny Via Transilvanica. Poznajemy różnorodność etniczną i kulturową Rumunii


Via Transilvanica to projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy. Przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.



Dlaczego warto odwiedzić las?


Zachęcamy do wypraw do lasu.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok