Nazaret i Betlejem - śladami Jezusa

22 grudnia 2024

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, fot. Cezary Wojtkowski/ stock.adobe.com
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, fot. Cezary Wojtkowski/ stock.adobe.com



0:00
0:00
Nazaret i Betlejem śladami Jezusa - opowiada ks. Radosław Kimsza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według Ewangelii Św. Łukasza Jezus urodził się w maleńkiej miejscowości Betlejem, a wśród zielonych wzgórz Nazaretu, nad wodami Jeziora Galilejskiego spędzał swoje dzieciństwo. Jak dzisiaj wyglądają te rejony? Co możemy zobaczyć i zwiedzić? W świątecznym Uchu na świat ks. Radosław Kimsza jest naszym przewodnikiem po miejscach, w których żył Jezus.

Będziemy w Betlejem w Kościele Narodzenia Pańskiego z najczęściej odwiedzaną przez pielgrzymów Grotą Narodzenia. Aby dostać się do tej części kościoła, turyści czekają w długiej koleje jeszcze przed jego otwarciem. Pierwsze wejście oznajmia rozlegający się w mieście dźwięk dzwonów. Kościół Narodzenia uważany jest za jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich.

Odwiedzimy też Kościół Świętej Katarzyny, który zdobią piękne krużganki, a pośrodku jednego z nich stoi Figura Świętego Hieronima, jednego z największych uczonych Starożytności, który zajął się m.in. przekładem Biblii z języka hebrajskiego i greckiego na łacinę. Dotrzemy też do Groty Mlecznej, gdzie jak głosi legenda, Maryja zatrzymała się w drodze, by nakarmić płaczące Dzieciątko. Kiedy karmiła Jezusa, kilka kropel mleka upadło na ziemię i dlatego grota przybrała mleczny kolor. 

Będziemy też na Polu pasterzy i w Nazarecie - miejscu zwiastowana Maryi Dobrej Nowiny jak i dorastania Jezusa. Wizytówką tego miejsca jest Bazylika Zwiastowania z freskami, na których odnajdziemy narodowe wyobrażenia Maryi... a w sąsiedztwie mieści się Kościół św. Józefa, w którego podziemiach znajdziemy symboliczną grotę - piwnicę, która miała należeć do domu Świętego Józefa. Kościół zdobią malowidła ścienne przedstawiające Święta Rodzinę.



Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.



Kraina maharadżów i pustynnych fortów - Radżastan


Radżastan, wypełniony wspaniałymi zabytkami, to niezwykle kuszący kierunek.



Kierunek Sewilla


Olga Gordiejew zaprasza do rozmowy Grzegorza Kuczyńskiego, prezesa Fundacji Białystok Biega, który Sewillę odwiedził, by wziąć tam udział w maratonie. W audycji opowiada, czym urzekło go to miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja, czwarte co do wielkości miasto Hiszpanii.



Fotografowanie świata


Miłka Malzhan zaprasza do rozmowy Tomka Pienickiego - fotografa świata i nie tylko, posiadającego bogate doświadczenie w podróżowaniu. Przez 5 lat mieszkał w Chinach i czterokrotnie odwiedził Indie oraz inne, nie mniej interesujące kraje.



Rowerowa rodzina z Podlasia, czyli Rowerodzinka. Przejechali z dziećmi ponad 4 tys. km


W Uchu na świat Rowerodzinka. Rafał, Joanna, Eliasz i Agatka pochodzą z Podlasia i przejechali na rowerach ponad 4 tysiące kilometrów!



Tropem podróży marzeń: Egipt, Jordania, Izrael i USA


Anna Kazimierczuk, na co dzień pracująca w ośrodku kultury w Czyżewie i działająca w Stowarzyszeniu Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, w międzyczasie spełnia swoje marzenia o podróżach do dalekich krajów.



Syberyjska tajga - piękna i dzika


W "Uchu na świat" Zofia Piłasiewicz - pisarka i fotografka związaną z Puszczą Augustowską, autorka m.in. książki "Ślad tygrysicy". Podążając literackim tropem, wybierzemy się w stronę syberyjskiej tajgi. Odkryjemy dzikie obszary pełne surowego piękna i nieokiełznanej przyrody.



Seul: gdzie tradycja tańczy z nowoczesnością - egzotyczna podróż z Małgorzatą Adamowicz-Nosowską


Tym razem przenosimy się do serca Azji, do fascynującego Seulu, stolicy Korei Południowej. Małgorzata Adamowicz-Nosowska, prezeska Fundacji Przyjaciół Korei Południowej, prawdziwa pasjonatka tego niezwykłego kraju - opowiada Miłce Malzahn o swoich wrażeniach i fascynacjach.



Meksyk - podróż po krainie słońca i oryginalnych fiest


Słuchajcie niezwykłej opowieści o Meksyku, kraju kontrastów - Natalia Kotowska spędziła rok w Meksyku i opowiada MIłce Malzahn o najpiękniejszych i najdziwniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok