Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Było to pogranicze słowiańskich Dregowiczów i bałtyckich Jadźwingów, których ostatecznie zniszczyli Krzyżacy. Według źródeł białoruskich, obronny gród na nadniemeńskim wzgórzu założyli książęta z dynastii kijowskiej. Pierwszą wzmiankę znaleźć można w kronikach historycznych z 1127 roku. Wtedy stanowił centrum ziem księcia Wsiewołoda, potomka kijowskiego księcia Jarosława Mądrego i księżniczki Agaty, córki ks. Włodzimierza Monomachia. W 1283 roku po raz pierwszy na Grodno połakomili się Krzyżacy, ale nic z tego nie wyszło. Historia zmagań o średniowieczne miasto to dłuższa opowieść, tymczasem ono samo jego okolice (szczególnie te dalsze) mają do zaoferowanie mnóstwo turystycznych atrakcji.
Są tu zatem i historyczne wątki i piękna, dzika natura. Szlak tropem krajobrazów znanych z literatury może być niezwykłym przeżyciem.
I o tym także opowiada Miłce Malzah - Robert Pawłowski z fundacji "Polacy nad Niemnem”.
W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.
Radżastan, wypełniony wspaniałymi zabytkami, to niezwykle kuszący kierunek.
Olga Gordiejew zaprasza do rozmowy Grzegorza Kuczyńskiego, prezesa Fundacji Białystok Biega, który Sewillę odwiedził, by wziąć tam udział w maratonie. W audycji opowiada, czym urzekło go to miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja, czwarte co do wielkości miasto Hiszpanii.
Miłka Malzhan zaprasza do rozmowy Tomka Pienickiego - fotografa świata i nie tylko, posiadającego bogate doświadczenie w podróżowaniu. Przez 5 lat mieszkał w Chinach i czterokrotnie odwiedził Indie oraz inne, nie mniej interesujące kraje.
W Uchu na świat Rowerodzinka. Rafał, Joanna, Eliasz i Agatka pochodzą z Podlasia i przejechali na rowerach ponad 4 tysiące kilometrów!
Anna Kazimierczuk, na co dzień pracująca w ośrodku kultury w Czyżewie i działająca w Stowarzyszeniu Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, w międzyczasie spełnia swoje marzenia o podróżach do dalekich krajów.
W "Uchu na świat" Zofia Piłasiewicz - pisarka i fotografka związaną z Puszczą Augustowską, autorka m.in. książki "Ślad tygrysicy". Podążając literackim tropem, wybierzemy się w stronę syberyjskiej tajgi. Odkryjemy dzikie obszary pełne surowego piękna i nieokiełznanej przyrody.
Tym razem przenosimy się do serca Azji, do fascynującego Seulu, stolicy Korei Południowej. Małgorzata Adamowicz-Nosowska, prezeska Fundacji Przyjaciół Korei Południowej, prawdziwa pasjonatka tego niezwykłego kraju - opowiada Miłce Malzahn o swoich wrażeniach i fascynacjach.
Słuchajcie niezwykłej opowieści o Meksyku, kraju kontrastów - Natalia Kotowska spędziła rok w Meksyku i opowiada MIłce Malzahn o najpiękniejszych i najdziwniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.
Prowadzący:
Olga Gordiejew