Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Królestwo Smoka
Należy do najrzadziej odwiedzanych krajów świata, a jeszcze nie tak dawno w ogóle był zamknięty dla cudzoziemców. Bhutan - państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach, graniczące na północy, zachodzie i wschodzie z Chinami, a na południu z Indiami. Bez dostępu do morza. Oficjalna nazwa - Druk Jul - oznacza Królestwo Smoka. A mieszkańcy Bhutanu nazywają siebie Druk Pa - ludzie grzmotu.
Bhutan odwiedzamy wspólnie z Katarzyną Kochaniak.
Limit turystów
Warto wiedzieć, że w Bhutanie praktycznie nie ma turystyki indywidualnej - wyjątkiem są wyjazdy na specjalne zaproszenia. Każdy pobyt jest zorganizowany, z góry opłacony, a na miejscu jest się pod opieką bhutańskiego przewodnika.
Nie ma szans na tanie podróżowanie - stawki za każdy dzień pobytu są odgórnie narzucone i wynoszą ok. 250 USD za dzień. Na szczęście w cenie zawierają się już wszelkie świadczenia, czyli zakwaterowanie, wyżywienie, transport lądowy na terenie Bhutanu, opieka przewodnika i wstępy do obiektów. Dzieci, studenci, dyplomaci, wolontariusze i pracownicy biur podróży mogą liczyć na zniżki.
Co ciekawe przyjazdy turystów są limitowane - może się zdarzyć, że wizy nie dostaniemy, bo nie zmieściliśmy się w zakładanej puli wpuszczanych cudzoziemców.
Wszędzie lasy
Góry do 3 tysięcy metrów porastają lasy, które zajmują prawie 70 proc. powierzchni kraju. Pejzaże Bhutanu mogą turystę z Europy zaskoczyć. Panuje tam klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy z chłodnymi zimami i gorącym latem w dolinach, z ostrą zimą i chłodnym latem w Himalajach.
Turyści najchętniej odwiedzają Bhutan jesienią i wiosną.
Bhutański savoir-vivre
- Przed wejściem do głównej świątyni zdejmij buty
- Nie pokazuj niczego palcem, bo jest to gest uważany za arogancki. Możesz za to użyć otwartej, skierowanej do góry dłoni
- Zwiedzając świątynie i miejsca sakralne, zawsze trzymamy się kierunku zgodnego z ruchem wskazówek zegara
- Siedząc na podłodze, czy to w świątyni, czy w prywatnym domu, nigdy nie wyciągajmy nóg przed siebie, stopami do kogoś
- Palacze muszą wziąć pod uwagę zakaz palenia w miejscach publicznych oraz zakaz sprzedaży produktów tytoniowych
Potrawy na ostro
Miłośnicy łagodnych potraw też nie będą mieli łatwo. Wprawdzie podstawowe jedzenie w Bhutanie to ryż (biały lub czerwony), do tego mięso, ryby, dal (soczewica). Typowe bhutańskie specjały są jednak bardzo pikantne, chociaż gotujący dla turystów kucharze starają się ograniczyć stosowanie ostrych przypraw. Narodowe danie to ema datse, czyli ostre chili (Ema), zmieszane z serowym sosem.
Kradzieże to rzadkie zjawisko
Bhutan należy do najbardziej bezpiecznych krajów świata. Kradzieże są zjawiskiem bardzo rzadkim, nie ma napadów i zagrożenia pospolitą przestępczością.
Dzięki ukształtowaniu terenu Bhutan nie był podatny na zewnętrzne wpływy kulturowe. Jeszcze w ostatnich dekadach XX wieku tylko nieliczni cudzoziemcy mogli odwiedzać ten kraj, dzięki czemu pomyślnie zachował on swoją tradycję i obyczaje. Bhutańskie dziedzictwo opiera się przede wszystkim na starożytnej kulturze tybetańskiej i na buddyzmie, który do 2006 był jedyną dozwoloną religią na terenie państwa.
W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.
Radżastan, wypełniony wspaniałymi zabytkami, to niezwykle kuszący kierunek.
Olga Gordiejew zaprasza do rozmowy Grzegorza Kuczyńskiego, prezesa Fundacji Białystok Biega, który Sewillę odwiedził, by wziąć tam udział w maratonie. W audycji opowiada, czym urzekło go to miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja, czwarte co do wielkości miasto Hiszpanii.
Miłka Malzhan zaprasza do rozmowy Tomka Pienickiego - fotografa świata i nie tylko, posiadającego bogate doświadczenie w podróżowaniu. Przez 5 lat mieszkał w Chinach i czterokrotnie odwiedził Indie oraz inne, nie mniej interesujące kraje.
W Uchu na świat Rowerodzinka. Rafał, Joanna, Eliasz i Agatka pochodzą z Podlasia i przejechali na rowerach ponad 4 tysiące kilometrów!
Anna Kazimierczuk, na co dzień pracująca w ośrodku kultury w Czyżewie i działająca w Stowarzyszeniu Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, w międzyczasie spełnia swoje marzenia o podróżach do dalekich krajów.
W "Uchu na świat" Zofia Piłasiewicz - pisarka i fotografka związaną z Puszczą Augustowską, autorka m.in. książki "Ślad tygrysicy". Podążając literackim tropem, wybierzemy się w stronę syberyjskiej tajgi. Odkryjemy dzikie obszary pełne surowego piękna i nieokiełznanej przyrody.
Tym razem przenosimy się do serca Azji, do fascynującego Seulu, stolicy Korei Południowej. Małgorzata Adamowicz-Nosowska, prezeska Fundacji Przyjaciół Korei Południowej, prawdziwa pasjonatka tego niezwykłego kraju - opowiada Miłce Malzahn o swoich wrażeniach i fascynacjach.
Słuchajcie niezwykłej opowieści o Meksyku, kraju kontrastów - Natalia Kotowska spędziła rok w Meksyku i opowiada MIłce Malzahn o najpiękniejszych i najdziwniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.
Prowadzący:
Olga Gordiejew