Żeglarstwo - przełożone starty
Organizatorzy igrzysk w Tokio poinformowali, że z powodu braku wiatru poniedziałkowe regaty olimpijskie zostały przeniesione na wtorek. W programie były m.in. wyścigi 470er kobiet z udziałem Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar-Hill, które po ośmiu startach zajmują drugie miejsce.
Lekkoatletyka - z mocnym podlaskim akcentem
Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek wystąpią w środowym finale rzutu młotem igrzysk olimpijskich w Tokio. Obaj Polacy są kandydatami do medalu, choć drugi z nich już w eliminacjach zapewnił kibicom dodatkowe nerwy.
Nowicki to brązowy medalista igrzysk sprzed pięciu lat. Znany jest ze stoickiego spokoju i opanowania. To właśnie pokazał w poniedziałkowych eliminacjach. Podopieczny Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej tym razem także świetnie poradził sobie ze stresem i pokazał rywalom, że jest w znakomitej dyspozycji.
W pierwszym podejściu rzucił młotem 79,78, spakował plecak i wrócił do wioski olimpijskiej. Jego wynik był najlepszym w kwalifikacjach. By bezpośrednio awansować do finału trzeba było rzucić 77,50 m. W innej sytuacji trzeba znaleźć się w czołowej "12" eliminacji.
Martyna Galant uzyskała czas 4.05,03 i awansowała do środowego półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polka o prawie cztery sekundy poprawiła rekord życiowy.
Z każdego z trzech biegów eliminacyjnych awansowało sześć zawodniczek, dodatkowo sześć z najlepszymi czasami i właśnie w tym gronie znalazła się Polka.
Joanna Linkiewicz nie awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zajęła piąte miejsce w swojej serii czasem 55,67.
Polka pobiegła wolniej niż w eliminacjach, w których ustanowiła rekord życiowy wynikiem 54,93. W poniedziałek zadanie było jednak znacznie trudniejsze, w trakcie sesji wieczornej w Tokio lekkoatleci zmagają się z mocnymi opadami deszczu.
Linkiewicz w swoim półfinale była piąta. Wygrała Amerykanka Sydney McLaughlin - 53,03, która uzyskała jednocześnie najlepszy czas ze wszystkich zawodniczek biegających w półfinale.
Kajakarstwo
Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak awansowali do półfinału w konkurencji C2 1000 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polacy wygrali swój wyścig ćwierćfinałowy przed osadami Czech i Kanady.
Biało-czerwoni kontrolowali swój wyścig prowadząc praktycznie od startu do mety. Wygrali wyraźnie, uzyskując 0,865 sekund przewagi nad Czechami (Petr Fuksa, Martin Fuksa) oraz 0,998 nad Kanadą (Roland Varga, Connor Fitzpatrick). Trzy najlepsze osady zakwalifikowały się do półfinału.
Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Barniak (AZS AWF Poznań) debiutują na igrzyskach. Głazunow w Tokio będzie rywalizował również w jedynce na 1000 m.
Półfinały i finał C2 1000 m zaplanowano na wtorek.
Marta Walczykiewicz zajęła drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym w konkurencji K1 200 m w kajakarskich regatach olimpijskich w Tokio i awansowała bezpośrednio do półfinału.
Helena Wiśniewska odpadła w konkurencji K1 200 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim ćwierćfinale; do półfinału awansowały dwie najlepsze zawodniczki - Szwedka Linnea Stensils oraz Serbka Milica Novakovic.
Karolina Naja i Anna Puławska wygrały swój przedbieg w konkurencji K2 500 m w kajakarskich regatach olimpijskich w Tokio i bezpośrednio awansowały do półfinału. Polki wyprzedziły drugie na mecie Francuzki o 0,927 sekundy. Trzecie były Chinki.
Bezpośredni awans do półfinału uzyskały po dwie najlepsze osady z czterech wyścigów eliminacyjnych. Pozostałe załogi szansy na zakwalifikowanie się będą szukać w ćwierćfinałach, zaplanowanych na poniedziałek.
Półfinały i finał w tej konkurencji zaplanowano na wtorek.
Naja to dwukrotna brązowa medalistka olimpijska (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), Puławska z kolei debiutuje na igrzyskach. Polki dwa lata temu na ostatnich mistrzostwach świata w Szegedzie sięgnęły po srebrny medal.
Kolarstwo torowe
Kolarki Urszula Łoś i Marlena Karwacka, rywalizujące na torze w sprincie drużynowym, zajęły siódme miejsce w igrzyskach w Tokio. Złoty medal wywalczyły Chinki, a kolejne miejsca zajęły Niemki oraz reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.
Polki w wyścigu o siódme miejsce pokonały Ukrainki. Biało-czerwone miały rezultat 33,054, a ich rywalki 33,691.
Siatkówka plażowa
Grzegorz Fijałek i Michał Bryl przegrali z Włochami Paolo Nicolai i Daniele Lupo 20:22, 18:21 w meczu 1/8 finału turnieju olimpijskiego siatkarzy plażowych w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji.
Tenis stołowy
Polska przegrała z Koreą Południową 0:3 w 1. rundzie (1/8 finału) drużynowej rywalizacji kobiet w tenisie stołowym na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Spotkanie rozpoczęło się od rywalizacji deblistek, w której Natalia Partyka i Natalia Bajor stoczyły wyrównany bój z Choi Hyojoo i Shin Yubin. Polki przegrywały 0:2, ale doprowadziły do wyrównania. W piątym gemie miały nawet piłki meczowe, ale ostatecznie zwyciężyły Azjatki.
W pojedynku Jeoh Jihee z mistrzynią Europy z 2018 roku Li Qian reprezentantka Polski miała niewiele do powiedzenia i przegrała 0:3. Bajor postawiła większy opór Shin Yubin, również odrabiając dwa gemy straty, ale w piątym Koreanka była już znacznie lepsza.
Była to ostatnia szansa biało-czerwonych na medal igrzysk w Tokio w tej dyscyplinie.
Zapasy - Michalik powalczy jutro o brązowy medal
Rywalizujący w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 97 kg Tadeusz Michalik przegrał w półfinale igrzysk w Tokio z reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Musą Jewłojewem 1:7. Teraz będzie walczyć o brązowy medal ze zwycięzcą repasażu.
W 1/8 finału Michalik wygrał z Tunezyjczykiem Haikelem Achourim (10:0), a w ćwierćfinale - po wyrównanym pojedynku - z Amerykaninem Tracym Hancockiem 4:3.
Rosjanin Jewłojew to dwukrotny mistrz świata (2018 i 2019) oraz Europy (2019 i 2021).
Strzelectwo - Bartnik bez finału
Tomasz Bartnik zajął w eliminacjach 15. miejsce i nie zdołał awansować do finału igrzysk olimpijskich w strzelaniu z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m. W rywalizacji o medale weźmie udział ośmiu najlepszych zawodników.
Najlepszy wynik w eliminacjach uzyskał reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Siergiej Kamienski, wicemistrz świata (2014) i olimpijski (2016) w tej konkurencji.
Jeździectwo
Polska drużynowo została sklasyfikowana na 13. miejscu we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW) podczas igrzysk w Tokio. Złoty medal zdobyła Wielka Brytania, a kolejne miejsca na podium zajęły Australia i Francja.
W poniedziałek rywalizowano w skokach przez przeszkody. Z biało-czerwonych zaprezentował się jedynie Jan Kamiński na koniu Jard. Ostatecznie sklasyfikowano go na 29. miejscu, co oznacza, że nie wystąpi w finale.
Małgorzata Cybulska (Chenaro 2) została wyeliminowana już po próbie terenowej, natomiast koń Joanny Pawlak Fantastic Frieda nie przeszedł kontroli weterynaryjnej.
Wynik Polaków to 479,80 pkt. Słabsza okazała się jedynie reprezentacja Szwecji. Brytyjczycy triumfowali z rezultatem 86,30 pkt. Australia miała 100,20, a Francja 101,50.
O godzinie 13.45 czasu polskiego rozpocznie się finał zmagań indywidualnych z udziałem 25 najlepszych zawodników.
źródło: PAP | red: maj