Radio Białystok | Tokio 2021 | Środa na IO - występy Polaków
Polska z pierwszym medalem na igrzyskach olimpijskich w Tokio! Zdobyła go kobieca wioślarska czwórka podwójna. Polscy siatkarze wygrali z Wenezuelą 3:1, a tenisowy mikst Świątek/Kubot wygrał z Francuzami Herbert/Ferro.
Kobieca wioślarska czwórka podwójna ze srebrem!
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio. Więcej na temat tego wyścigu i polskich medalistek tutaj.
W środę startowało w sumie sześć polskich osad wioślarskich. Najlepiej, oczywiście oprócz medalistek, spisała się męska czwórka podwójna, której do brązu zabrakło zaledwie 0,3 sekundy! Więcej na temat występów polskich wioślarzy w Tokio można przeczytać w tym artykule.
Siatkarze wygrywają z Wenezuelą
Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w meczu 3. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią. Więcej o tym meczu piszemy tutaj.
W innym spotkaniu grupy A Kanada zwyciężyła Iran 3:0.
Awans mikstu Świątek/Kubot do ćwierćfinału
Iga Świątek i Łukasz Kubot pokonali w pierwszej rundzie Francuzów Fionę Ferro i Pierre-Hugues Herberta 6:3, 7:6 (7-3) i awansowali do ćwierćfinału miksta w olimpijskim turnieju tenisowym w Tokio. W nim zmierzą się z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem. Dłuższa relacja z tego spotkania pod tym linkiem.
Polskie żeglarki prowadzą po dwóch pierwszych wyścigach w klasie 470
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wygrały dwa pierwsze wyścigi żeglarskiej klasy 470 i prowadzą w olimpijskiej rywalizacji w Enoshimie. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński są na 13. miejscu w klasie 49er, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda - na 10. w 49erFX.
Skrzypulec i Ogar były bezkonkurencyjne na otwarcie rywalizacji w swojej klasie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmują Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, które uplasowały się na trzeciej i drugiej pozycji. Trzecie są Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre - czwarta i trzecia lokata.
Kolejne dwa wyścigi tej klasy odbędą się w czwartek.
Przybytek i Kołodziński uplasowali się w środę kolejno na siódmym, 15. i 18. miejscu. W klasyfikacji generalnej spadli z dziewiątej na 13. pozycję. Po czterech wyścigach prowadzi para z Wielkiej Brytanii: Dylan Fletcher i Stuart Bithell.
Z kolei Melzacka i Łoboda były w środę na ósmej, piątej i siódmej pozycji, co dało im awans z 15. na 10. miejsce w klasyfikacji generalnej po sześciu wyścigach. Na prowadzeniu są Brytyjki Charlotte Dobson i Saskia Tidey.
Awans Piotra Myszki w klasie RS:X
Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) awansował z szóstego na czwarte miejsce po trzecim dniu olimpijskiej rywalizacji. W tej samej żeglarskiej klasie RS:X w igrzyskach w Tokio na ósmej pozycji plasuje się Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa).
W środowych wyścigach Myszka plasował się na piątej, drugiej i ponownie piątej pozycji. W klasyfikacji generalnej (po dziewięciu wyścigach) jest czwarty (41 pkt), a przed nim są: Holender Kiran Badloe - 26, Włoch Mattia Camboni - 34 i Francuz Thomas Goyard - 39.
Z kolei Noceti-Klepacka zajmowała siódmą, ósmą i drugą lokatę, a po dziewięciu wyścigach regat jest sklasyfikowana na ósmym miejscu - 61 pkt. Prowadzi Brytyjka Emma Wilson - 22, przed Chinką Lu Yunxiu - 23 i Francuzką Charline Picon - 25.
17-latek ósmy w finale na 200 m stylem motylkowym, Kawęcki w półfinale na 200 m grzbietem
Krzysztof Chmielewski zajął ósme miejsce w olimpijskim finale w Tokio na 200 m stylem motylkowym. Rezultat 17-letniego pływaka to 1.55,88. Triumfował Węgier Kristof Milak, a kolejne miejsca zajęli Japończyk Tomoru Honda i Włoch Federico Burdisso.
Chmielewski popłynął nieco słabiej niż we wtorkowym półfinale, kiedy czasem 1.55,29 ustanowił rekord życiowy.
Milak, który jest rekordzistą świata (1.50,73) w tej konkurencji, był faworytem. Na półmetku Węgier zajmował jednak trzecie miejsce. Ostatecznie triumfował wyraźnie, a wynikiem 1.51,25 ustanowił rekord olimpijski.
Poprzedni w Pekinie (2008) był dziełem słynnego Amerykanina Michaela Phelpsa i wynosił 1.52,03.
Honda miał czas 1.53,73, a Burdisso - 1.54,45.
Natomiast Radosław Kawęcki pokonał 200 m stylem grzbietowym w czasie 1.56,83, zajął w eliminacjach szóste miejsce i awansował do półfinału olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Nie udało się to Jakubowi Skierce, który uzyskał 1.59,30 i został sklasyfikowany na 27. pozycji.
Najlepszy rezultat w eliminacjach miał Luke Greenbank - 1.54,63. Brytyjczyk płynął w tej samej serii eliminacyjnej co Kawęcki, który wyścig ukończył na trzeciej pozycji. Polaka wyprzedził również Koreańczyk Lee Juho - 1.56,77.
Półfinały w tej konkurencji zaplanowano na czwartek, a finał - na piątek
Maciej Bodnar w drugiej dziesiątce kolarskiej jazdy indywidualnej na czas
Słoweniec Primoz Roglic zdobył w Tokio złoty medal olimpijskiej rywalizacji kolarzy w jeździe indywidualnej na czas. Jedyny Polak w stawce Maciej Bodnar uplasował się na 18. pozycji.
Roglic, zwycięzca dwóch edycji Vuelta a Espana i wicemistrz świata w tej konkurencji z 2017 roku, uzyskał na torze Fuji na trasie długości 44,2 km zdecydowaną, ponadminutową przewagę nad najlepszym z rywali. Walka o pozostałe miejsca na podium była znacznie bardziej wyrównana.
Srebrny medal zdobył Holender Tom Dumoulin, a brązowy - Australijczyk Rohan Dennis. Różnica czasów Dumoulina i piątego Włocha Filippo Ganny wyniosła niecałe cztery i pół sekundy. Czwarty był Szwajcar Stefan Kueng.
Bodnar stracił do zwycięzcy blisko cztery minuty.
Judoka Piotr Kuczera przegrał w pierwszej rundzie
Piotr Kuczera (kat. 90 kg) przegrał przez ippon z mistrzem Europy Gruzinem Łaszą Bekaurim w pierwszej rundzie olimpijskiego turnieju judo w Tokio. Polak odpadł z igrzysk.
Kuczera, który jest brązowym medalistą ME z 2016 roku, stracił punkty (waza-ari) po zaledwie 21 sekundach. Później Bekauri złapał Polaka w trzymanie i pojedynek zakończył się po niespełna dwóch minutach.
W olimpijskich zawodach nie ma już polskich bokserów
Elżbieta Wójcik (kat. 75 kg) odpadła w 1/8 finału olimpijskiego turnieju bokserskiego w Tokio. W środę przegrała z Holenderką Nouchką Fontijn 1:4.
Polka wygrała pierwszą rundę na kartach wszystkich pięciu sędziów, ale później lepsza była Fontijn. W ostatniej, trzeciej rundzie Wójcik była liczona przez sędziego.
W zawodach olimpijskich w boksie w stolicy Japonii nie ma już Polaków. Wcześniej wyeliminowani zostali Sandra Drabik (51 kg), Karolina Koszewska (69 kg) i Damian Durkacz (63 kg). Jako jedyna walkę wygrała Koszewska.
Anna Plichta przedostatnia w jeździe indywidualnej kolarek na czas
Holenderka Annemiek van Vleuten zdobyła na torze samochodowym Fuji złoty medal olimpijski w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Anna Plichta zajęła 24. miejsce w stawce 25 zawodniczek.
Na 22-kilometrowej trasie van Vleuten nie dała szans rywalkom, wyprzedzając o 56 sekund Szwajcarkę Marlen Reusser oraz o 1.01 swoją rodaczkę Annę van den Breggen.
Plichta straciła do triumfatorki blisko pięć minut. Słabszy wynik uzyskała tylko pochodząca z Afganistanu i startująca w drużynie uchodźców Ali Zada Masomah.
19. pozycja Sandry Bernal po pierwszym dniu eliminacji w trapie
Sandra Bernal zajmuje 19. miejsce po pierwszym dniu eliminacji w trapie w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W środę najlepiej strzelała Słowaczka Zuzana Rehak-Stefecekova, która jako jedyna była bezbłędna. Bernal uzyskała w trzech rundach 69 pkt.
Bezbłędna Rehak-Stefecekova miała 75 pkt. Za nią plasują się: Włoszka Silvana Stanco i reprezentująca San Marino Alessandra Perilli - po 74.
Rywalizacja w dwóch kolejnych rundach eliminacji, a także walka o medale z udziałem sześciu najlepszych zawodniczek zaplanowane są na czwartek.
Aleksandra Stach nie wystąpi w półfinale kajakarek górskich
Aleksandra Stach zajęła 19. miejsce w eliminacjach i nie awansowała do półfinału konkurencji C1 w kajakarstwie górskim w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Najlepsza okazała się Brytyjka Mallory Franklin. W drugiej fazie zawodów wystąpi 18 zawodniczek.
Eliminacje z udziałem 22 kanadyjkarek składały się z dwóch przejazdów, a do klasyfikacji zaliczany był ten lepszy. W pierwszym Stach była 18., w drugim 17., ale ostatecznie Polka odpadła po eliminacjach.
W tej fazie rywalizacji zwyciężyła Franklin, a za nią uplasowały się Niemka Andrea Herzog i Czeszka Tereza Fiserova.
Półfinał i finał (wystąpi 10 zawodniczek) C1 kobiet w czwartek.