Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.
Żołnierz spod Monte Cassino, autor ciekawych wspomnień, które adresował do swoich potomków, a teraz udostępnia je Muzeum Pamięci Sybiru. Przy ich wydaniu pracował dr Marcin Zwolski pracownik muzeum. .
Goście Lecha Pilarskiego:
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...
Wiemy o Enigmie, niektórzy słyszeli o rozszyfrowaniu depesz bolszewików, ale niewielu zna białostocki wątek tej historii. Te mało znane fakty przybliży dr Marek Gajewski z białostockiego oddziału IPN.
Jak tworzyły się jednostki wojskowe w Suwałkach i co z nich dzisiaj zostało.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Polakach, którzy wspierali rewolucję bolszewicką w Rosji.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich. Przeniesiemy się do 1919 roku. Opowie o tym Wojciech Śleszyński - profesor nauk humanistycznych UwB, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o armii Polskiego Państwa Podziemnego. 14 lutego obchodzimy nowo ustanowione święto - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Lech pilarski rozmawia z historykiem - dr Markiem Jedynakiem, dyrektorem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o rodzinie zasłużonej dla Polski, rodzinie Lutosławskich.
W audycji Tajemnice Naszych Czasów o historii miasteczka, które z pewnością wszyscy znają z okien wagonów kolejowych. Przejeżdżamy przez nie w drodze do stolicy Polski i nie tylko. I właśnie z koleją Łapy związane są najbardziej. To właśnie dzięki niej miasto się rozwinęło a i teraz zawdzięcza jej kolejną przebudowę i modernizację.
W środę 22 stycznia przypada 162 rocznica wybuchu powstania styczniowego. To już była klasyczna insurekcja, ponieważ po zakończeniu walk w 1831 roku nie mieliśmy armii i byliśmy narodem rozbrojonym.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska