Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W programie o funkcjonowaniu sądów doraźnych na przełomie 1945/1946. Zostały powołane dekretem w listopadzie. Miały służyć zwalczaniu powojennego bandytyzmu, ale wykorzystano je do zwalczania podziemia niepodległościowego. Bardzo często ferowały wyroki śmierci, które bardzo szybko wykonywano. Stworzono szybki kanał łączności z ówczesnym prezydentem Bolesławem Bierutem, ale z prawa łaski na około 800 wyroków śmierci skorzystał tylko kilka razy.
Sądy doraźne zlikwidowano na przełomie czerwca i lipca 1946 roku. Ich kompetencje przejęły Wojskowe Sądy Rejonowe.
O sądach doraźnych opowiada w programie Paweł Wąs z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Tym razem o zbrodni katyńskiej. Czy wiemy o niej wszystko? Czy znamy nazwiska wszystkich ofiar i miejsca ich pochówku? Mimo upływu tylu lat jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Co stoi na przeszkodzie?
18 kwietnia tego roku przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski.
Tym razem o ciekawych wspomnieniach osoby, która przeżyła deportację na Syberię. O paradoksie - dzięki temu uniknęła holocaustu, chociaż to może inna odsłona tej samej metody. Paulina Włodawer swoje wspomnienia zapisała na prośbę syna wiele lat po wojnie. Zanotowała wszystko, co zapamiętała z gehenny lat 1939 - 1946, bo wówczas powróciła do Polski.
Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.
Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...
Wiemy o Enigmie, niektórzy słyszeli o rozszyfrowaniu depesz bolszewików, ale niewielu zna białostocki wątek tej historii. Te mało znane fakty przybliży dr Marek Gajewski z białostockiego oddziału IPN.
Jak tworzyły się jednostki wojskowe w Suwałkach i co z nich dzisiaj zostało.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Polakach, którzy wspierali rewolucję bolszewicką w Rosji.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska