Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kim byli m.in. Nora Ney, Zenek Borowski i Irena Białówna? Te i inne osoby związane z Białymstokiem można poznać, uczestnicząc w projekcie Instytutu Pileckiego "Kadry Historii". Organizują go młodzi pasjonaci historii związani z tą instytucją. Do tej pory promowali bohaterów lokalnych na portalach społecznościowych. Teraz można posłużyć się specjalną aplikacją na smartfony i wędrować po mieście, poznając najciekawsze miejsca z "Kadrów Historii".
O szczegółach projektu i o fascynacji historią regionalną w programie Tajemnice Naszych Czasów. Więcej na stronie www.terra.run/game.php?id=402.
Goście Lecha Pilarskiego:
- Natalia Walko
- Krzysztof Pruszyński
- Michał Gawriłow (zdalnie) - z Instytutu Pileckiego
Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.
Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...
Wiemy o Enigmie, niektórzy słyszeli o rozszyfrowaniu depesz bolszewików, ale niewielu zna białostocki wątek tej historii. Te mało znane fakty przybliży dr Marek Gajewski z białostockiego oddziału IPN.
Jak tworzyły się jednostki wojskowe w Suwałkach i co z nich dzisiaj zostało.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Polakach, którzy wspierali rewolucję bolszewicką w Rosji.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich. Przeniesiemy się do 1919 roku. Opowie o tym Wojciech Śleszyński - profesor nauk humanistycznych UwB, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o armii Polskiego Państwa Podziemnego. 14 lutego obchodzimy nowo ustanowione święto - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Lech pilarski rozmawia z historykiem - dr Markiem Jedynakiem, dyrektorem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" o rodzinie zasłużonej dla Polski, rodzinie Lutosławskich.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska