Tatarzy na Podlasiu

27 października 2020

Bartosz Panek, fot. Sylwia Krassowska
Bartosz Panek, fot. Sylwia Krassowska



0:00
0:00
Tatarzy na Podlasiu | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W programie o historii polskich Tatarów. Osiedlili się na naszych terenach w czasach króla Jana Sobieskiego, który poprzez nadania ziemi płacił za służbę wojskową, chociaż już wcześniej osadzano ich w Polsce i w Wielkim Księstwie Litewskim. Mieli głównie być żołnierzami Rzeczpospolitej. Szybko się asymilowali, lecz pozostawali przy swojej religii i obyczajach. Dzisiaj jest ich około 2 tysięcy, mieszkających w Bohonikach, Kruszynianach, Białymstoku i Gdańsku, ale też w zachodniej Polsce. O ich bogatej historii opowiada Bartosz Panek dziennikarz, reportażysta, autor książki "U nas każdy jest prorokiem". 


Wojska sowieckie w Polsce po II wojnie światowej


Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.



Poznajemy historię Romualda Lipińskiego


Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.



Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie


Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...



Białostocki wątek wojennych szyfrów


Wiemy o Enigmie, niektórzy słyszeli o rozszyfrowaniu depesz bolszewików, ale niewielu zna białostocki wątek tej historii. Te mało znane fakty przybliży dr Marek Gajewski z białostockiego oddziału IPN.



Historia suwalskich jednostek wojskowych


Jak tworzyły się jednostki wojskowe w Suwałkach i co z nich dzisiaj zostało.



Polacy, którzy wspierali rewolucję bolszewicką w Rosji


W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Polakach, którzy wspierali rewolucję bolszewicką w Rosji.



Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich


W audycji "Tajemnice naszych czasów" o Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich. Przeniesiemy się do 1919 roku. Opowie o tym Wojciech Śleszyński - profesor nauk humanistycznych UwB, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.



Polskie Państwo Podziemne


W audycji "Tajemnice naszych czasów" o armii Polskiego Państwa Podziemnego. 14 lutego obchodzimy nowo ustanowione święto - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Lech pilarski rozmawia z historykiem - dr Markiem Jedynakiem, dyrektorem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.



Niewyjaśniona tajemnica Lutosławskich


W audycji "Tajemnice naszych czasów" o rodzinie zasłużonej dla Polski, rodzinie Lutosławskich.




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok