Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Sowieckie represje wobec mieszkańców Białostocczyzny
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W listopadzie i grudniu 1944 rozpoczęły się sowieckie represje wobec mieszkańców Białostocczyzny. Wywieziono wtedy około 3 tysięcy ludzi na teren Związku Radzieckiego. Przetrzymywano ich m.in. w Riazaniu, miejscach odosobnienia jeńców, a także w obozach pracy i infiltracyjnych. Ten okres represji zakończył się prawdopodobnie w 1949 roku, kiedy to na wschód pojechały ostatnie transporty Polaków przetrzymywanych w okolicach Legnicy, gdzie stacjonowały wojska sowieckie z tzw. Północnej Grupy Armii Czerwonej. O tych wydarzeniach opowiada dr Dariusz Rogut - dyrektor Oddziału IPN w Łodzi.
Pamięć o walczących o Ojczyznę - to ważne zadanie dla każdego z nas. Tym bardziej, że jeszcze tak wielu nie ma swego miejsca na ziemi albo jest ono dla nas nieznane. M.in. temu celowi służy Stowarzyszenie Wizna 1939.
W programie o armii generała Hallera i hallerczykach z powiatu wysokomazowieckiego. Gościem programu jest regionalista Ignacy Śmigielski, który w obszernej publikacji zebrał ponad 450 biogramów hallerczyków pochodzących z okolic Wysokiego Mazowieckiego.
W programie o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej przez kapłanów katolickich. Szacuje się, że około tysiąc księży podjęło działania w tej mierze, 150 przypłaciło to życiem. Teraz bardziej szczegółowo zajmiemy się archidiecezją wileńską.
Jak władze PZPR zapewniały sobie wpływ na środowisko akademickie - o tym opowiadają Paweł Niziołek i Jerzy Autuchiewicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
W programie o bohaterze, który jest praktycznie nieznany, chociaż był chwalony jako pisarz przez największych epoki. Tworzył na obczyźnie, ale urodził się koło Bobrujska. To teren, który trafił do sowietów po wojnie polsko-bolszewickiej.
W programie o wojnie polskiej w 1939 roku. Ponad 100 naukowców pracuje nad nową trzytomową syntezą działań wojskowych we wrześniu i październiku przed 85 laty. Czy to będzie nowe spojrzenie, czy mogliśmy wygrać w kampanii wrześniowo-październikowej?
Nasz region obfitował i nadal jest pełen ciekawych postaci. Jedną z nich jest niewątpliwie prorok Ilja. Działał na przełomie XIX i XX wieku niedaleko Białegostoku, w okolicach Krynek.
W programie o losach twórcy jednego z najbardziej znanych pojazdów bojowych zbudowanego w Powstaniu Warszawskim – Kubusia.
W programie o historii dosyć odległej, ale mającej współczesne reperkusje. W Białymstoku odbywa się Powszechny Zjazd Historyków. Jednym z jego uczestników jest profesor Robert Frost z Uniwersytetu w Aberdeen, który zajmuje się badaniem dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska