Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | Badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Lada dzień rozpoczną się ponowne badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus. Jego celem jest poznanie rzeczywistego stanu zdrowia białostoczan, dokładne zrozumienie czynników ryzyka wywołujących choroby, a dzięki temu możliwość oszacowania potrzeb i problemów zdrowotnych nie tylko miasta, ale także wszystkich Polaków w przyszłości.
Program trwa od 6 lat - jakie są dotychczasowe jego wnioski? Między innymi o tym w programie "Szlachetne zdrowie".
Goście Renaty Redy:
Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To czas, w którym częściej niż zwykle mówi się o profilaktyce i leczeniu tej choroby. A jest to jedna z tych chorób, na którą mamy skuteczne sposoby, by się nie pojawiła. I m.in. o tym będziemy mówić w programie Szlachetne Zdrowie.
Dlaczego bolą stawy, dlaczego palce dłoni są coraz grubsze z wiekiem - czy to choroba, geny, czy starość? Czy zmianom w stawach można zapobiegać?
W tym programie "Szlachetne zdrowie" radzić będziemy jak żyć zdrowo i co robić, by wiek dojrzały i senioralny był czasem relaksu i spełniania marzeń, a nie nieustannych wizyt u lekarzy.
Co zrobić, aby święta minęły nie tylko w rodzinnej atmosferze, ale smacznie i zdrowo? Jak dobrze zacząć nowy rok? Jakie składniki powinny być zimą w jadłospisie, by dopisywało nam zdrowie?
Polacy niewystarczająco dobrze dbają o zęby swoich dzieci. Tak wynika z danych statystycznych - próchnicę ma niemal 40% trzylatków oraz aż 80% sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych. Wiele osób nadal uważa, że "nie warto dbać o mleczaki, bo i tak wypadną".
Dzisiaj będziemy mówić o epidemii choroby otyłościowej, z którą zmaga się 9 milionów Polaków. To ona i powodowane przez nią powikłania sprawi, że już niedługo (jak szacują eksperci) średnio będziemy żyć 4 lata krócej. Jak zadbać o zdrowie i zwalczyć tę chorobę?
W ubiegłym roku odnotowaliśmy w Polsce ponury rekord - 2879 nowo wykrytych zakażeń HIV. Przed przypadającym 1 grudnia Światowym Dniu AIDS porozmawiamy o profilaktyce.
Statystyki są alarmujące. Każdego roku w Polsce jest coraz więcej chorych na raka płuca. Tę chorobę diagnozuje się u około 23 tysięcy osób rocznie, tyle samo osób w ciągu roku umiera z tego powodu.
Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.
Prowadzący:
Renata Reda