In vitro. Kto może skorzystać z bezpłatnego programu ministerstwa zdrowia?

10 września 2024

Fotolia.com
Fotolia.com



0:00
0:00
In vitro? Kto może skorzystać z bezpłatnego programu ministerstwa zdrowia? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program zapewnia też finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie. Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami - bez względu na stan zdrowia.



Gość Renaty Redy



Dr n. med. Jan Domitrz - specjalista ginekologii, położnictwa, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, endokrynolog (z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku)



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jakie są objawy nowotworów ginekologicznych?


Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Dlatego w pierwszym powakacyjnym programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o tym, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tych chorób, co powinno być sygnałem ostrzegawczym i impulsem do podjęcia działania, jak wygląda diagnostyka i leczenie.



Jak przetrwać upały


Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.



W jakim kierunku powinna iść zdrowotna polityka senioralna?


Polska jest obecnie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co czwarty Polak ma powyżej 60 lat.



Pierwsze Onkodzienniki trafiły już do pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii


W przejściu przez trudny okres choroby pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii mają pomóc specjalne zeszyty, w których są porady i miejsce na zapiski. Szpital rozpoczął pilotażowy program.



Skutki palenia papierosów


W Polsce coraz mniej osób pali papierosy, ale statystyki są wciąż alarmujące. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia.



Celiakia


Celiakia to choroba, którą ma podobno co setny Polak. Występuje ona częściej niż nowotwory piersi czy płuc.



Które zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?


Każdego roku u blisko 50 tysięcy osób w Polsce wykrywane są różnego rodzaju choroby skóry, z czego prawie 4 tysiące to czerniaki. W audycji o tej chorobie, ale też o innych zmianach na skórze.



Choroby nerek i programy leczenia zachowawczego


Choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób w każdym wieku. Na przykład przewlekłą chorobę nerek na świecie może mieć jedna na 10 osób. W Polsce około 20 tys. osób musi korzystać z leczenia dializami. Według prognoz, za kilka lat liczba ta wzrośnie o jedną trzecią. Dlatego ważne jest, by jak najwięcej pacjentów mogło skorzystać z refundowanych programów leczenia...



Rak coraz większym problemem. Jak mu zapobiegać?


W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. - wynika z szacunków WHO. Obecnie mniej więcej co piąta osoba zapada na chorobę nowotworową. Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu raka.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



KONKURS - Skok w szkolny rok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok