W Białymstoku rozpoczęto pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1

9 maja 2023

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda



0:00
0:00
W Białymstoku rozpoczęto pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Te badania nie zatrzymają choroby, ale zapobiegną ciężkim powikłaniom, które wywołuje. Ośrodek Badań Klinicznych w Białymstoku rozpoczął pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1. 

Na początek projekt obejmuje mieszkańców naszego regionu w wieku od roku do 9 lat. A takich osób w Podlaskiem jest około 50 tysięcy. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi żylnej po wyrażeniu zgody przez ich rodziców lub opiekunów prawnych. 

Jego celem jest wykrycie, jeszcze we wczesnej fazie - bezobjawowej - predyspozycji immunologicznych do tego, że u danego dziecka organizm będzie wytwarzał przeciwciała przeciwko trzustce, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 1.

Goście Renaty Redy:

- podlaski konsultant w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB prof. Artur Bossowski; 

- doktor Milena Jamiołkowska - Sztabkowska z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku 

- Klaudyna Noiszewska - specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Listopad, Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca


Statystyki są alarmujące. Każdego roku w Polsce jest coraz więcej chorych na raka płuca. Tę chorobę diagnozuje się u około 23 tysięcy osób rocznie, tyle samo osób w ciągu roku umiera z tego powodu.



Badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus


Lada dzień rozpoczną się ponowne badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus.



Profilaktyka i wczesne wykrycie raka prostaty i jąder


Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.



Jak przygotować siebie i bliskich do procesu leczenia?


W programie radzimy, jak przygotować siebie i bliskich do procesu leczenia, szczególnie chirurgicznego i onkologicznego. Mówimy też, dlaczego tak ważne jest dbanie o siebie na każdym etapie życia.



Cukrzyca - jak z nią walczyć


W programie radzimy, jak nie zachorować na cukrzycę. A jeśli już chorujemy, to jak z nią walczyć. Mówimy też o trwającym od kilku lat projekcie badawczym "Zatrzymaj cukrzycę! Polski Rejestr Diabetologiczny PolReD".



Jak leczyć ból?


W programie mówimy o różnych sposobach leczenia bólu. To w związku z przypadającym w czwartek, 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem obchodzony w celu poprawy jakości życia osób walczących z bólem.



Każda osoba może potrzebować wsparcia w trudnych chwilach - taką pomoc oferują Centra Zdrowia Psychicznego


W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.



Rak piersi


Najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem jest rak piersi - odpowiada za 12 proc. wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się, że jedna na osiem pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Może to być każda z nas - nasza mama, siostra koleżanka, znajoma. Rzadko, ale rak piersi może też dopaść mężczyznę.



Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci


W tym miesiącu propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok